ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > TÜRK EĞİTİM-SEN BAYBURT ŞUBESİ’NDEN YARIŞMAYA DAVET

TÜRK EĞİTİM-SEN BAYBURT ŞUBESİ’NDEN YARIŞMAYA DAVET

20.11.2020 10:21 12 14 16 18 yazdır
Türk Eğitim-Sen Bayburt Şube Başkanı Ahmet Çalışkan, Mehmet Akif Ersoy Anısına düzenlenecek olan “İstiklalden İstikbale” konulu yarışmaya katılmaları için Bayburtlu vatandaşlara çağrıda bulundu.
TÜRK EĞİTİM-SEN BAYBURT ŞUBESİ’NDEN YARIŞMAYA DAVET

Türk Eğitim-Sen İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. yılında Mehmet Akif Ersoy anısına “İstiklalden İstikbale” konulu bir şiir yarışması düzenliyor. Yarışma; Kurtuluş Savaşı’nın simgesi haline gelen İstiklal Marşı’nın toplumda hissettirdiği duygular bağlamında; vatan sevgisi, kahramanlık, bağımsızlık, bayrak sevgisi, Türk milletinin fedakarlığı gibi konuları içeriyor.

Türk Eğitim-Sen’in bu yarışmayla; tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak millî birlik ve beraberliğe katkı sağlamayı, geleceğimizin mimarı gençlerimize ve çocuklarımıza İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemi, Türk kurtuluş mücadelesini hatırlatarak, milletimizin hürriyete ve bağımsızlığa olan aşkını, millî marş yazılması sürecini, İstiklâl Marşı’nın içeriğini bugünkü Türk toplumuna aktarmayı hedefliyor.

Ayrıca; “Unutmak tükenmektir” şiarından yola çıkarak; “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen büyük Şair Mehmet Akif’in gözünden dönemin varlık yokluk mücadelesini aktarmak, yazdığı şiirin millî marş olarak seçilmesi üzerine kazandığı 500 lira ödülü de cepheye elbise diken Dar'ül Mesai Vakfına bağışlayarak yaptığı soylu davranışı anlatmak; vatan, bağımsızlık, millet bilinci olmadan elde edilen hiçbir şeyin anlamı olmadığı gerçeğini bir kez daha dile getirerek Türk vatanında, Türk milleti içinden yeni Mehmet Akif Ersoyların yetişmesine bir yol açmak bu yarışmanın diğer amaçları arasında yer alıyor.

Bayburtlu vatandaşları “İstiklalden İstikbale” konulu yarışmaya katılmaya davet eden Türk Eğitim-Sen Bayburt Şube Başkanı Ahmet Çalışkan:

“Türk Eğitim-Sen tarafından büyük şair Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen “İstiklalden İstikbale” konulu şiir yarışmasına, ilgili kategorilerde şartlara uyan tüm Bayburtlu hemşerilerimizin katılmasını rica ediyoruz. Milli ve manevi değerlere saygısı çok yüksek olan Bayburtlu hemşerilerimizin, bu duygular eşliğinde yazacağı şiirlerin önemli başarılar elde edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Yarışmaya başvurular 22 Şubat 2021 saat 17:00’da sona erecek.

Türk Eğitim-Sen’in düzenlediği “İstiklalden İstikbale” konulu yarışma; Üyeler, Yükseköğretim ve Ortaöğretim olmak üzere üç kategoriden oluşacak. Bu kategorilere ait bilgiler şöyle:

-Üyeler Kategorisi:

Yarışmaya Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların üyeleri katılabilirler.

-Yükseköğretim Kategorisi

Yarışmaya yükseköğrenim öğrencileri katılabilirler. Bu öğrencilerin lisans, ön lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim veren bir kurumda öğrenciliklerinin başvuru tarihinde devam ediyor olması gerekir. (Öğrencilerde, aynı zamanda kamu görevlisi olan bu kategoride yarışmaya katılamazlar.)

-Ortaöğretim Kategorisi

Yarışmaya resmi ve özel okullarda öğrenim gören ortaöğretim öğrencileri katılabilirler.

YARIŞMA ŞARTLARI

-Yarışmaya Seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları katılamazlar.

-Şiirler aruz, hece ya da serbest vezinli olabilir.

-Şiirler daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır.

-Yarışmaya en fazla üç (3) şiirle katılmak mümkündür. Yarışmaya gönderilecek şiirler A4 sayfasında, Arial 12 punto, 1 satır aralığı ile bilgisayarda yazılacaktır.

-Şiir metninin ön ve arka yüzünde kesinlikle imza, ad-soyad ve herhangi bir işaret bulunmayacak, sadece rumuz yazılacaktır.

-Yarışmaya katılan eserlerin arka yüzünde en fazla 5 (beş) harf ve 3 (üç) rakamdan oluşan bir rumuz kullanılacaktır.

-Yarışmaya katılanların eserleri için kullandığı; Rumuz, Eserin Adı, Yarışmacının Adı-Soyadı, Özgeçmişi, Şube Adı, Okulu, Üniversitesi, Adres ve Telefonlarının ayrı bir kapalı zarfta bulunması gerekmektedir.

-Yarışmaya gönderilecek şiirler 6 nüsha hazırlanacaktır. Yarışmacılar 6 nüsha şiir çıktısı ile birlikte, şiirin dijital kopyasını bir CD’ye kaydederek göndereceklerdir. CD üzerine kategori ve rumuz yazılacaktır.

-Her eser kendi kategorisinde değerlendirileceği için, gönderilecek eserler mutlaka kapalı bir zarf içinde olacak şekilde hazırlanmalı, hazırlanan zarfların üzerinde, yarışmacının yarışacağı kategori “ÜYELER”, “YÜKSEKÖĞRETİM”, “ORTAÖĞRETİM” şeklinde yazılmalıdır.

-Yarışmaya katılan bütün şiirlerin telif hakkı Türk Eğitim-Sen’e aittir.

-Şartnamelerde belirtilmeyen hususlarda ve tereddüt halinde Seçici Kurul kararları geçerlidir.

-Yarışmaya katılan eserlerden uygun görülenler ile dereceye giren şiirler Türk Eğitim-Sen tarafından kitap olarak bastırılacaktır.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

Prof. Dr. Fatih SAKALLI- Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Öğretim Üyesi.

Prof. Dr. İhsan KALENDEROĞLU- Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği, Öğretim Üyesi.

Kaya KUZUCU-Sanatçı-Şair.

Yahya AKENGİN- Şair ve Yazar, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Başkanı.

Doç. Dr. Yılmaz YEŞİL- Gazi Üniversitesi, Türk Dili Bölüm Başkanlığı.

(Seçici Kurul üyelerinin isimleri alfabetik sıraya göre yazılmıştır.)

DEĞERLENDİRME

Seçici kurul 1 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren saat 10:00’da genel merkez binamızda çalışmalarına başlayacak, ödüle değer eserleri belirleyecektir. 12 Mart 2021 tarihinde sonuçlar ilan edilecektir.

ÖDÜLLER

Üyeler Kategorisi

Birincilik ödülü: 10 bin TL.

İkincilik ödülü: 7 bin TL.

Üçüncülük ödülü: 4 bin TL.

Yükseköğretim Kategorisi

Birincilik ödülü: 8 bin TL.

İkincilik ödülü: 5 bin TL.

Üçüncülük ödülü: 3 bin TL.

Orta Öğretim Kategorisi

Birincilik ödülü: 6 bin TL.

İkincilik ödülü: 4 bin TL.

Üçüncülük ödülü: 2 bin TL

Ödüller törenle verilecektir. Ödül töreninin tarihi ve yeri daha sonra sendika tarafından duyurulacaktır.

Haber: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri