ihh 728x90
06 Nisan 2020 Pazartesi
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > TRT VE MESAM’A KAYITLI 25 ESERİYLE EN ÇOK ESERE SAHİP OLAN MUSTAFA AHISKALIOĞLU ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILIYOR

TRT VE MESAM’A KAYITLI 25 ESERİYLE EN ÇOK ESERE SAHİP OLAN MUSTAFA AHISKALIOĞLU ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILIYOR

14.10.2019 10:30 12 14 16 18 yazdır
Bayburt kültürü ve türkülerine adını yazdıran Mustafa Ahıskalıoğlu, ölüm yıldönümünde anılıyor.
TRT VE MESAM’A KAYITLI 25 ESERİYLE EN ÇOK ESERE SAHİP OLAN MUSTAFA AHISKALIOĞLU ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILIYOR
Bayburt’ta türkü denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan ve 2009 yılında hayatını kaybeden Mustafa Ahıskalıoğlu ölüm yıldönümünde anılıyor.
Bayburt türkülerinin unutulmaması adına kendi eserlerinin yanında diğer Bayburt türkülerininde kaybolmaması adına çalışan Ahıskalıoğlu, 10 yıl önce 13 Ekim 2009 yılında hayata veda etmişti.
“Türkülerinize sahip çıkın” çağrısında bulunan Ahıskalıoğlu, İstanbul’da yaşarken 2009 yılında rahatsızlanarak Bayburt’a dönmüştü.
Mustafa Ahıskalıoğlu’nu bir grup gazeteci ve sevenlerinin evinde ziyaret ettiği sırada “türkülerimize sahip çıkın” nasihatinin ardından Bayburt Kültür Derneği 2010 yılında ‘Bu Türküler Bizim’ adlı yarışma programı düzenledi. 
2012 Yılında Bayburt Uluslararası Sanatçılar Derneği “Emeğe Saygı Onur Ödülü” 2016 Yılında Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER)  “Vefatının 7. Yıldönümünde Ahıskalıoğlu Anısına Kültür Programı” Yine 2016 Yılında Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneği (BEKDER) tarafından Bayburt Türkülerine katkılarından dolayı “Onur” ödülü ile ödüllendirilen Mustafa Ahıskalıoğlu’nun dernekler ve vatandaşlar yad etmişti. 
Aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde Bayburt kültürünün hem taşıyıcısı hem savunucusu, Bayburt türkülerinin hem bestekârı hem derleyicisi, koruyucusu,  Bayburt folklorunun unutulmayan en önemli izlerinden biri olan Mustafa Ahıskalıoğlu’nun TRT ve MESAM’a kayıtlı 25 eseriyle en çok esere sahip olan Bayburtlu sanatçılar arasında yer alan, müzikten para kazanmayan, çocuklarının rızkını ölene kadar sürdürdüğü marangozluk mesleğinden çıkaran Bayburt kültür hayatının en önemli mihenk taşlarından ve notalarından olan Mustafa Ahıskalıoğlu’nu bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 

Mustafa Ahıskalıoğlu Kimdir?
1940 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Mustafa Ahıskalıoğlu, uzun yıllar Bayburt ve İstanbul’da marangozluk mesleğini sürdürdü ve bir çok marangoz ve saz ustası yetiştirdi. 1954 yılında, henüz 14 yaşında iken ilk kez sahneye çıkan, uzun yıllar TRT radyolarında Mahalli sanatçı olarak Bayburt’u temsil etti. Bulunduğu her ortamda Bayburt kültürüne hizmet eden, bir çok gence bağlama ve Bayburt folklorunu öğreten Ahıskalıoğlu, çok ‘değerli’ esere imza attı. Mustafa Ahıskalıoğlu, hayat mücadelesini “türkülerinize sahip çıkın” diyerek tamamlamıştı. Mustafa Ahıskalıoğlu; belki “tuzu kuru” büyük sanatçı değildi ama -daha da zor olanı- karşılık beklemeksizin folklorik hayatını geçim kaynağının çok uzağında tutan bir şahsiyetti. Ahıskalıoğlu, Bayburt’ta; kültür hareketlerinin daha canlı tutulduğu ve olabildiğince üretken bir dönemde yetişti. Sahneye çıktığı yıllar ise Bayburt’un folklor alanında sönük, durgun ve düşüşe geçtiği dönemlere denk gelmişti. Belki de bu yüzden tanındı, çok sevildi ve hep takdir edildi… Özetle söylemek gerekirse; geçim derdiyle marangoz atölyesine kapanan ve vakit buldukça mızraba sarılan türkü gibi bir hikayenin aktörüydü Mustafa Ahıskalıoğlu... 13 Ekim 2009’da Hakk’ın rahmetine kavuşan Bayburt Folkloru ‘nün mihenk taşlarından, Bayburt kültürüne kazandırdığı unutulmaz eserle önemli bir değerimiz olan Mustafa Ahıskalıoğlu’nu, ölümünün 9. yıllında rahmetle anıyoruz. 

Mustafa Ahıskalıoğlu’nun Eserleri

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri