ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > ŞEHİT NUSRET PARKI’NDAKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE

ŞEHİT NUSRET PARKI’NDAKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE

16.11.2020 10:24 12 14 16 18 yazdır
Bayburtlu vatandaşların en sevdiği mekanlardan biri olan Şehit Nusret Çay Bahçesi’ndeki yenileme çalışmaları son aşamasına geldi.
ŞEHİT NUSRET PARKI’NDAKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE

Bayburt’un en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Şehit Nusret Çay Bahçesi, Bayburtlu vatandaşların en sevdiği mekanlardan birisi. Yaz aylarında, Çoruh Nehri’ne karşı çay içmek isteyen vatandaşların uğrak yerlerinden biri olan çay bahçesi, adını Bayburt’ta kaymakamlık yapmış olan Şehit Nusret’ten alıyor. Şehit Nusret Çay Bahçesi’ne çok fazla talep olmasına rağmen, bakımsızlığı ve yıllardır hiçbir yenileme çalışmasının olmaması, vatandaşların tepkisini çekiyordu. Vatandaşların bu tepkisi sonucunda, şehrin en işlek caddesinde yer alan bu mekanın daha modern bir görüntüye kavuşması için, Bayburt Belediyesi parkın yıkıma karar vererek, yeniden yapımına başladı. Ağustos ayında başlayan yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde parkın yer döşemeleri yapılmış ve aydınlatma direkleri de yerlerine takılmıştı. Şu anda ise çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. Yine parkın içerisinde yer alan hizmet binasının inşaatında da büyük aşama kaydedildi. Ayrıca parkın önemli bir noktasına, parka ismini veren Şehit Nusret’in kitabesi yerleştirilecek.

ŞEHİT NUSRET KİMDİR?

1875 yılında günümüzde Yunanistan sınırlarında yer alan Preveze'de doğan Şehit Nusret, 1899 yılında Mülkiye'den mezun oldu. 20 Eylül 1901 - 4 Ekim 1902 tarihleri arasında Konya Rum ve Ermeni Okulları’nda Türkçe öğretmenliği yaptı.

Öğretmenlik yaptığı dönemden sonra; Keskin, Tepedelen, Aydonat, Filat, Meçova, Devline, Sur, Safed, Cisri Ergene (Uzunköprü) ve İskeçe kaymakamlıkları yaptı. İskeçe'nin işgali üzerine İstanbul'a geldi. 27 Nisan 1914 tarihinde Bayburt Kaymakamlığı’na atandı. Osmanlı Yönetimi, Ermeni çetelerinin katliamlarını önlemek amacıyla, 1 Haziran 1915 tarihinde “Ermeni Tehciri” (sevki) kanununu çıkardı. Tehcir Kanunu, Ermeniler’in savaş alanı dışı olan Suriye'ye gönderilmesini içeriyordu. Bayburt'taki Ermeniler Nusret Bey’in idaresi altında jandarma güçleri vasıtasıyla sorunsuz olarak Erzincan’a sevk edildi.

14 Haziran 1917 tarihinde Yıldırım Orduları 2.Grup Kumandanı Mustafa Kemal Paşa’nın isteği ile Urfa Mutasarrıflığına tayin edildi. Urfa’da görev yaparken Mondros Mütarekesi imzalandı. Bunun üzerine Urfa’da işgale karşı Müdafa-yı Hukuk Teşkilatı’nın kurulmasında öncülük etti. İşgale direnmek içim milis alayı oluşturdu.

Hakkında yapılan asılsız ihbarlar bahane edilerek, 1.Damat Ferit Paşa Hükümeti tarafından 6 Nisan 1919 tarihinde İstanbul’a çağrıldı. Ermeni Tehciri meselesinden dolayı görevinden alındı.

Bayburt ve Ergani-Madeni Ermeni Tehciri'nden dolayı Mustafa Nazım Paşa başkanlığındaki Divan-i Harp-i Örfi’de yargılandı. İdama mahkum edildi. 5 Ağustos 1920 tarihinde İstanbul'da idam edildi.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri