ihh 728x90
21 Nisan 2021 Çarşamba
Anasayfa > GÜNDEM > “ŞAKA DEĞİL SOYKIRIM”

“ŞAKA DEĞİL SOYKIRIM”

05.04.2021 10:21 12 14 16 18 yazdır
İHH Bayburt Şubesi, Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türkleri’ne uyguladığı soykırımı kınamak için bir basın açıklaması yaptı,
“ŞAKA DEĞİL SOYKIRIM”

Dünya’da 36 ülke ve Türkiye’de 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklaması Bayburt’ta Türk Dünyası Parkı’nda yapıldı. Basın açıklamasına: AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat, MHP İl Başkanı Bekir Kasap, Saadet Partisi İl Başkanı Abdulmecit Bekmezci, Yeniden Refaf Partisi İl Başkanı Osman Görer, Gelecek Partisi İl Başkanı Nazir Güler, İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz Kırıcı, HÜDA-PAR İl Başkanı Maşallah Oruçoğlu, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Burhan Bozo, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Tataroğlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Elif Çil, Eski Belediye Başkanı Mete Memiş, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Okutmuş, ŞAGDER Başkanı Gazi Selami Köksal, Kızılay Şube Başkanı Hümeyra Çelik, MÜS-DER Başkanı Adil Kacır, Memur-Sen İl Temsilcisi Kenan Turan, Seyyip Yakup Derneği Başkanı Mehmet Anar ve vatandaşlar katıldı.

İHH Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat’ın yaptığı açılış konuşmasından sonra, Genç İHH Başkanı Cihat Battal basın açıklamasını okudu. Cihan Battal’ın yaptığı basın açıklaması şöyle:

“İstanbul’da Çin Konsolosluğu önünde on yaşlarında küçük bir kız çocuğu gözyaşları içerisinde şöyle haykırıyor: “Sizin çocuklarınız yok mu? 4 yıldır babamı ve kardeşlerimi görmüyorum!” Oyun çağında bir çocuğun yaşadığı travmayı hiçbirimiz tarif edemeyiz. İşin aslı son dokuz yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor.

11 Eylül sonrasında terörle mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan’a yönelik artan baskılar bir yana, 2012 sonunda Xi Jinping ile başlayan sürecin apayrı acı bir öyküsü var. Dünya üzerinde yaşamanın en zor olduğu, “Uygur, Kazak, Kırgız olma suçundan” milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda!

Dünya tarihinde bir milletin topyekûn gözaltına alındığı, kadın erkek, genç yaşlı toplama kampları, çocuk kampları ve hapishanelere doldurulduğu, kalanların da “aile olmak” projesi adı altında evlerde Çinli gardiyanların insafına terk edildiği, insanların sokaklarda dahi yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlendiği başkaca bir dönem var mı bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan’da yürütülmekte olduğu!

2014 yılından itibaren Teröre Karşı Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen “75 Aşırılık Belirtisi”yle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan’ından itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayılarının 1.200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve

mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlı Çin’in “gönüllü mesleki eğitim kampları”nda soykırıma uğruyor!

Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağı olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülmektedir.

Çin’in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan “suçu önceden önleme prensibi” ile herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan “ayrımcılık, aşırılık ve terör” suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular. Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar.

Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir.

Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesi’nde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsü’nde düzenlenen “Soykırım Suçu ve İnsanlığa Karşı Suçlar”ın tamamını ihlal etmektedir.

Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı!

· Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir.

· BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır.

· İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Zira İİT’nin mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir.

· Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır.

· Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir.

Seyyit Yakup Derneği Başkanı Mehmet Anar’ın Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistanlılar için ettiği duadan sonra basın açıklaması sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri