ihh 728x90
22 Nisan 2021 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > PATENTİ OLMAYAN İKİ İLDEN BİRİYİZ

PATENTİ OLMAYAN İKİ İLDEN BİRİYİZ

30.03.2021 10:00 12 14 16 18 yazdır
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun açıkladığı patent tescil verilerine göre, patenti olmayan iki il var: Bayburt ve Artvin.
PATENTİ OLMAYAN İKİ İLDEN BİRİYİZ

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun açıkladığı patent tescil verilerine göre, patenti olmayan iki il var: Bayburt ve Artvin.

Türk Patent ve Marka Kurumu 2021 yılı Şubat ayı patent başvuru sayısının iller bazında dağılımı açıkladı. Açıklanan verilere göre Bayburt’tan Ocak ve Şubat aylarında patent başvurusu yapılmazken, patent tescili olmayan iki ilden birisi de Bayburt oldu.

Bayburt patent başvuru sayısı açısından Türkiye ortalamasının oldukça gerisinde. 1994 yılında kurulan Türk Patent ve Marka Kurumu’na Bayburt’tan 1996 yılında bir başvuru yapılmış. 1996 yılından 2012 yılına kadar Bayburt’tan patent başvurusu olmamış. 2012, 2013, 2014, 2015 yıllarında ise birer adet, 2016 yılında iki adet başvuru var. 2017 yılında başvuru yokken, 2018 ve 2019 yılında birer başvuru gerçekleşmiş. 2020 yılında ise rekor bir artışla 8 adet patent başvurusu yapıldı. Bayburt’tan yapılan bu başvuruların hiçbirine patente tescil belgesi verilmedi. Bayburt bugüne kadar patent tescil belgesi alamayan iki ilden bir tanesi. Patent tescil belgesi alamayan bir diğer il ise Artvin.

Patent başvuru sayısının en yüksek olduğu 25 il; İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Konya, Rize, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, Denizli, Ordu, Samsun, Adana, Sakarya, Eskişehir, Sivas, Tokat, Erzurum, Malatya olarak açıklandı.

Şubat ayında Bayburt’la birlikte patent başvurusunun yapılmadığı diğer iller ise Hakkari, Tunceli, Ardahan ve Iğdır oldu.

PATENT NEDİR?

Patent buluş yapmayı özendirmek, yenilikleri ve yaratıcı fikri teşvik etmek ve buluşlarla elde edilen teknik çözümlerin sanayide uygulanmasını sağlamak amacıyla; buluşun ya da kullanma hakkının kime ait olduğunu gösteren resmi belgedir. Öncelikle buluşun resmi hale gelerek tescil belgesi alabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması gerekiyor. Kuruma yapılan başvuruda buluşla alakalı gerekli bilgi ve belgeler teslim edilmelidir. Gerekli şartları taşıyıp taşımadığına bakılan başvuru kabul edilir ise, patent tescil belgesi verilir. Gerekli şartları taşımayan başvurular ise reddedilir.

Bir buluşun patent alabilmesi için bazı kriterleri taşıması gerekmektedir. Bunlar yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirliktir. Ayrıca tekniğin bilinen durumuna dahil olmaması gerekiyor. Yani patent başvurusu yapılmadan önce buluşun herhangi bir şekilde bilinir olmaması gerekiyor.

Patent alabilme kriterleri şunlardır:

Yenilik: Buluşun dünya çapında daha önceden var olmaması gerekir. Yani hiçbir şekilde bilinen ya da kullanılan bir şey olmamalı.

Buluş Basamağı: Buluşun, ilgili olduğu teknik alanda uzman bir kişi tarafından tekniğin bilinen durumundan aşikâr bir şekilde çıkarılamayacak nitelikte olması anlamına gelmektedir.

Sanayiye Uygulanabilirlik: Buluşun tarım dahil, sanayinin herhangi bir alanında uygulanabilir ve kullanılabilir olması gerekmektedir.

Patent başvurusunu bir kişi yapabileceği gibi, buluş eğer ortaklaşa gerçekleştirilmişse ortak bir başvuru yapılıp, müşterek tescil belgesi alınabilir.

Aynı anda birden fazla kişi aynı buluşu gerçekleştirmişse; öncelikle patent tescili başvurusu yapıp tescil hakkı alan kişi hak sahibi olmuş olur. Eğer buluş birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmişse, başka bir karar alınmadıysa eğer patent hakkı buluşu yapan kişilerin hepsine birden ait olur.

Patent tescil edildiği andan itibaren hak sahibine bir defa için 20 yıllık koruma sağlar. Bu sürenin uzatılma şansı yoktur. Süresi biten patent halka mal olmakta, isteyen herkesin kullanımına açık hale gelmektedir.

Patentler diğer ürün ya da hizmetler gibi satılabilirler, lisanslama yoluyla başkalarına kiralanabilirler, miras yoluyla başka kuşaklara aktarılabilirler.

Bazen insanlar patent tescili ile marka tescilini karıştırmaktadırlar. Marka bir işletmenin bütün varlığını temsil eden bir işarettir. Marka sahibi bir markayı ilk kez düşünerek o markayı bir ürün ya da hizmette ilk kez kullanan kişidir. Marka tesciliyle birlikte o marka ve markaya ait ürünler koruma altına alınır. Paten ise farklı bir konu olup içeriği ve uygulanabilirlik alanı çok daha farklıdır.

Patent başvurularının bu oranda artmasındaki en önemli etkenlerden biri de teknolojik gelişmeler. Ayrıca fikri ve sınai mülkiyet haklarındaki değişme ve gelişmelerde başvuruların artmasındaki bir diğer etken.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Etiketler : bayburt patent
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri