ihh 728x90
27 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Uğur Akbaş > MİLİTAN POLEMİĞİ
Uğur Akbaş

MİLİTAN POLEMİĞİ

05.02.2021 21:45 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Uğur Akbaş

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Artık rektöründen başçavuşuna, uzman çavuşuna kadar herkes AK Parti militanı.”

CHP 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek: “Vali militan, Kaymakam militan, alınan kararları görüyoruz.'' 

Son günlerde CHP güruhunda bir militan sevdasıdır gidiyor. Önce CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, rektörlere ve orduya dil uzatarak onları militan olmakla suçladı. Sonra pek muhterem hemşerimiz CHP eski vekili Berhan Şimşek vali ve kaymakamları militan dedi. Peki ne demek militan? Türk Dil Kurumu’na göre militan: Bir düşünceye, bir görüşe, bir öğretiye bağlı olan ve onun başarı kazanmasına uğraşan, bu yolda savaşan (kimse) anlamına geliyor. Bir de bu kelimenin toplumdaki karşılığı nedir ona bakmak lazım. Türkiye’de militan kelimesini duyan vatandaşın aklına terörist gelir, PKK gelir, DEAŞ gelir. Yani toplumun hassas olduğu konuları çağrıştırıyor bu kelime. CHP her zaman olduğu gibi toplumla ters düşmeye ve çatışmaya devam ediyor. O yüzden bir arpa boyu yol kat edemiyorlar. Hazımsızlığın nedeni başka aslında. Bu güzel ülkede ne zaman muhafazakar bir parti başarılı olsa, ordu ya darbe yapar ya da aba altından sopa gösterirdi. Askeriyeyi laiklik, Kemalizm sloganlarıyla gazlayan CHP güruhu, demokratik yollarla yenemedikleri partileri kışlanın eliyle yıkmaya çalışırlardı. Şimdi durum ne peki? Ordu asli görevi olan ülkenin güvenliğini sağlamakla meşgul. Yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütüyle kahramanca bir mücadele yürütüyor. Siyasete karışmak ya da müdahale etmek gibi bir amaçları yok. Yani CHP’nin gayri meşru yollarla iktidarı devirecek en büyük argümanı elinden alındı bu mızmızlama o yüzden. Ayrıca ordu mensuplarının da siyasi fikirlerinin olması gayet doğal. Bir ordu mensubu işine siyaseti karıştırmadan, bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için mücadele ettikten sonra ha Ak Partili olmuş, ha CHP’li olmuş, ha MHP’li olmuş ne fark eder. CHP zihniyetinde olunca kahraman Türk ordusu, olmayınca militan. Üniversite rektörleri de bir başka konu. CHP çizgisindeki Kemalist rektörlerin, başörtülü öğrencilere çektirdiklerini unutmadık. Başörtülü kızların üniversite kapılarında yerlerde sürüklenmeleri, ikna odalarında psikolojik işkence görmeleri onların hoşuna gidiyordu. Şimdi durum değişti. Üniversitelerde yasakçı zihniyetin sona ermesi de bu güruhu rahatsız ediyor.

Yetmedi bir açıklama da hemşerimiz Berhan Şimşek’ten geldi. O da vali ve kaymakamlara militan dedi. Neymiş efendim yanlış kararlar alıyorlarmış. Bu idareciler elbette yanlış yapabilir ve yanlış yapanlar da uyarılmalı eleştirilmeli. Ama bu insanlara bu şekilde çirkin yakıştırmalarda bulunmak tek kelimeyle edepsizlik. Berhan Şimşek’in söylemlerinden bir hemşerisi olarak değil insan olarak utanıyorum. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan karşıtlarının ana söylemlerinden birisi de; Erdoğan’ın söylemlerinin toplumu kutuplaştırdığı yönünde. Peki askere, valiye, kaymakama militan deyince, “AKP’ye oy veren öğretmene öğretmen demem” dendiğinde kutuplaştırma olmuyor mu bu?

Berhan Şimşek son olarak bir bomba daha patlattı. Ekranların slogan siyasetçisi Şimşek, Cuma namazlarına gittiğini fakat hutbeyi dinlememek için farzı kılıp çıktığını söyledi. Ben Berhan abimizin bu açıklamasına bir yorum yapmayacağım, Sayın Şimşek’i siz değerli din kardeşlerime havale ediyorum.

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.