ihh 728x90
27 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Uğur Akbaş > MAHALLE BASKISI
Uğur Akbaş

MAHALLE BASKISI

05.08.2021 16:53 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Uğur Akbaş

Türk Kadın Voleybol Takımı’nın Tokyo Olimpiyatları’nda Çin’i yenmesinin ardından İlahiyatçı İhsan Şenocak :

“İslamın Kızı! Sen oyun alanlarının değil, imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edebin sultanısın. Sen burnunu göstermekten utanan anaların evladısın. Ekranlara ve sakallı ağabeylerinin popüler kültürün kurbanlarına “sultan” demesine aldanmayasın. Umudumuz da, duamız da sensin.” diye bir twett attı. Hocanın bu twetinin ardından hemen sosyal medyada linç kampanyası başladı. “Çöl bedevilerinin bu ülkede işi yok. Yallah Arabistan’a”, “Bakın siyasal İslam tam olarak budur. Siyasal İslam zeka yoksunluğudur.”, Arabın dinini kazıyacağız”, “Kadınları kendileri için köle gören bunun gibi yobazlardan umarım bir gün tamamen kurtuluruz” gibi daha birçok aşağılık tweet atıldı. Ertesi gün Youtube üzerinden yayın yapan Cüneyt Özdemir İhsan Şenocak’ı canlı yayına aldı. Cüneyt Özdemir’in “Kızlarımız Çin’i 3-0 yendiler. Bir Türkiye vatandaşı olarak sevindiniz mi sevinmediniz mi? sorusuna Şenocak:

“Benim neye sevinip sevinmeyeceğimi akidem, İslam belirler. Benim Akidemin çiğnenmiş olduğu bir anlayışa elbette ki sevinmem.” diyerek bir din adamına yakışır şekilde cevap verdi İhsan Hoca. Tabi ki bu cevap Özdemir’i tatmin etmedi ve ayrı dünyaların insanıyız diyerek bağladı konuyu.

Sürekli ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan bu konu, aslında ülkemizdeki din anlayışı ve dine bakışın özeti. Türkiye’de İslamiyet’i Allah ile kul arasına hapsetmeye çalışan, dini ve dindarları sosyal hayattan silmek için debelenen bir kesim var. Kendini dindar diye niteleyen bizler ise maalesef bu anlayışa çanak tutuyoruz. İslamiyet’i tam olarak özümseyemediğimiz için İslam’a göre bir dünya değil, dünyaya göre bir İslam anlayışı benimsemiş durumdayız. “Ben istediğim gibi giyer, istediğim gibi yer içer, istediğim gibi yaşarım ama Müslümanım” gibi bir anlayışa sahibiz. O yüzden İslam’ın gerçeklerini anlatan bir din adamının açıklamaları bu kadar tepki çekiyor. Aslında konu çok basit:

Dinimiz tesettürü emrediyor mu?

Evet.

Peki kadın voleybol takımın giydiği kıyafet dinimize uygun mu?

Hayır.

Nokta.

İslamiyet’i kişi ve durumlara göre eğip bükemezsiniz. Eğer birileri eğip büküyorsa ve bunu hakkı olarak görüyor ise, bir din aliminin de çıkıp bu giyim tarzının dinimize aykırı olduğunu söylemesi en doğal hakkı. Bu o insanı gerici, kadın düşmanı, yobaz yapmaz. Aksine bir din adamı olarak görevini yapmaktır bunun adı.

İhsan Şenocak üzerinden yapılmaya çalışılan aslında İslamiyet’i karalamak. Dinimizi ve inanan erkekleri, gerici ve kadın düşmanı gösterme çabası. Modern Türk kadını(?) ile Müslüman kadın profilini çatıştırmaktır bu yapılanın adı. Onların gözünde açık giyinmek medeniyet göstergesiyken, kapalı olmak ya da tesettürü savunmak gericilik. Lafa gelince insan hakları, düşünce özgürlüğü naraları atanlar, mesele dindarlar olunca despot kesiliyor. Hele hele fikrini beyan eden bir din adamıysa, aman Allah’ım kıyamet kopuyor. Bunun bir diğer örneğini Ayasofya Cami imamında da yaşamıştık. Düşüncesini açıkladığı için hem sağdan, hem soldan linç edilmişti.

Mesela Tokyo Olimpiyatları’nda Alman jimnastikçiler “cinsel sömürü” olarak gördükleri formalara tepki olarak bacaklarını ayak bileklerine kadar kapatan forma giydi. Yine Norveçli plaj hentbol takımı bikini giymeyi reddetti. Şimdi bu sporcular gerici ya da yobaz mı oldu.

21. yüzyıldayız; ama bu ülkenin derin yapısı dinle, dindarlarla uğraşmaktan vazgeçmedi, geçmeyecek de. Peki biz de hata yok mu? Çok. Hatanın büyüğü bizde. Bizler inananlar olarak İslam’ı gerçek manada öğrenip hayatımıza tatbik edebilseydik, inanın bu sorunların çoğunu yaşamazdık.

İsteyen istediğini giyebilir. İsteyen istediğine inanabilir. Bunlar kişisel tercihlerdir ve kimsenin karışmaya hakkı yoktur. Sıradan bir vatandaşın ya da bir inanç temsilcisinin de kendi dünya görüşüne uymayan bir konuyu rencide etmeden, hakaret etmeden eleştirme hakkı da bakidir unutmayalım. Bırakın artık şu mahalle baskısını.

 

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.