ihh 728x90
27 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > KİTAP OKUMA HALKALARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

KİTAP OKUMA HALKALARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

18.02.2020 10:04 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Gençlik Merkezi gönüllüleri “Kitap Okuma Halkaları” faaliyetleri çerçevesinde Bayburt Fen Lisesi’nde bir etkinlik düzenledi.
KİTAP OKUMA HALKALARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelindeki Gençlik Merkezlerinde başlatmış olduğu “Kitap Okuma Halkaları” faaliyetleri son hızıyla devam ediyor. Bu kapsamında Bayburt Gençlik Merkezi de Kitap Okuma Halkalarına her gün bir yenisini daha ekliyor. Bayburt Gençlik Merkezi gönüllüleri öncülüğünde, Bayburt Fen Lisesi öğrencileriyle birlikte gerçekleştiren etkinlikte Necip Fazıl Kısakürek’in “İman ve Aksiyon” kitabı ile Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” isimli kitaplarının kritiği yapıldı. Bu etkinliklerde süreç şöyle işliyor. Belirlenen kitaplar öğrencilere dağıtılıyor ve öğrencilere bu kitapları okuyabilmeleri için belirli bir süre veriliyor. Bu sürede öğrenciler bu kitapları okuyarak kendi içlerinde analiz ediyorlar. Daha sonra öğrenciler ve Gençlik Merkez gönüllüleri bir araya gelerek okunan kitabın kritiğini yapıyorlar. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesindeki maksat; okuma alışkanlığının çok düşük olduğu ülkemizde gençlerimize okuma alışkanlığını kazandırabilmek. Bu sayede gençler hem okuma alışkanlığı kazanıyor, hem de okuduklarını yorumlayabilme ve topluluk içerisinde kitaba dair edindikleri izlenimi dile getirebilme yeteneği kazanıyorlar. Gençlerin; sosyal, kültürel, zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak, kendilerini ifade edebilen bireylerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak da bir diğer amaç.
İlerleyen günlerde kritiğini yapmak üzere Bayburt Fen Lisesi öğrencilerine Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” ve Necip Fazıl Kısakürek’in “Komünizm ve Sosyalizm” kitaplarını teslim eden Bayburt Gençlik Merkezi sorumluları, bu faaliyetlerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri