ihh 728x90
22 Nisan 2021 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > “KIRAATHANELER ASLINA DÖNÜYOR”

“KIRAATHANELER ASLINA DÖNÜYOR”

01.04.2021 10:14 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Gençlik Merkezi yetkilileri, gençlerle birlikte “Kıraathaneler Aslına Dönüyor Projesi” kapsamında, farkındalık oluşturmak için kahvehanelerde kitap okudu.
“KIRAATHANELER ASLINA DÖNÜYOR”

Gençlik Merkezleri, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını ve daha faal bireyler olarak yetişmesini amaçlayan gençlik merkezleri ayrıca; birlik, beraberlik ve paylaşım bilinci yüksek bireyler yetiştirmeyi amaç ediniyor. Gençlere hem sanatsal kurslar veren hem de okul hayatlarında derslerine yardımcı olacak kurs imkanlarını ücretsiz sunan gençlik merkezlerinin mevcut sayısı günden güne artırıyor.

Gençlik Merkezleri, hazırladıkları projeler ve düzenledikleri etkinliklerle vatandaşların takdirini toplamaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’deki tüm Gençlik Merkezlerinde “Kıraathaneler Aslına Dönüyor” adı altında bir proje hayata geçirildi. Proje ile kahvehanelerde vakit geçiren gençler başta olmak üzere vatandaşların çay, kahve eşliğinde kitap okuması amaçlanıyor. Bayburt Gençlik Merkezi de proje kapsamında, gençlerle birlikte kahvehanelerde kitap okuyarak farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Gençlik Merkezi’nin bu çalışması, vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılandı.

Kıraat Arapça`da "okumak" anlamına gelir. Hane ise yer, mekan demektir. Bu iki sözcüğün bileşimi olan bu bileşik sözcük "okuma yeri" anlamına gelir. Çay, kahve içilerek gazete, dergi, kitapların okunduğunu yerlere verilen bu isim günümüz Türkiye’sinde kahvehane anlamında kullanılmaktadır.

Kahvehane ile kıraathane içerik ve işleyiş olarak aynı yerler değildir. Kıraathaneleri kahvehanelerden ayıran en önemli özellik, kitap okuma imkanına sahip olmalarıdır. Topluma okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla günümüzde bazı kahvehanelerde kütüphaneler oluşturularak, kıraathaneye dönüşüm özendirilmektedir.

Haber: Uğur AKBAŞ


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri