ihh 728x90
04 Haziran 2020 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > “KABE ALLAH’IN EVİ, BÜTÜN CAMİLERİMİZDE KABE’NİN ŞUBELERİDİR”

“KABE ALLAH’IN EVİ, BÜTÜN CAMİLERİMİZDE KABE’NİN ŞUBELERİDİR”

08.10.2019 09:44 12 14 16 18 yazdır
Camilerin Allah’a kulluğu haykırma mekanları olduğunu belirten Dr. Ahmet Özkan, Kabe’nin Allah’ın evi olarak kabul edildiğini, buna göre bütün camilerinde Kabe’nin şubeleri olduğunu söyledi.
“KABE ALLAH’IN EVİ, BÜTÜN CAMİLERİMİZDE KABE’NİN ŞUBELERİDİR”
Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, müftü yardımcıları, şube müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Özkan, camilerin Allah’a kulluğu haykırma mekanları olduğunu ifade ederek: “Hak Teala Alemi ervahta tüm ruhları yaratıp “ben sizin rabbiniz değil miyim?” diye sorduğunda, “evet sen bizim rabbimizsin” diyerek ona kul oma sözü verdik. Sonra insanlığın atası Hz. Adem (a.s) yaratıldı. Tevhit hakikatini tebliğ etmek için dünyaya gönderildi. Yüce Allah dünya denilen bu mekan içinde kulluğunu haykırmak isteyenler için kullarına bir mekan inşa ettirdi. İnşa ettirdiği bu mekana dünyada hiçbir şeye vermediği “Beytullah” yani Allah’ın evi ismini verdi. Evet, Kabe Allah’ın evi bütün camilerimizde Kabe’nin şubeleridir.” dedi.
Konuşmasında, “Camilerin tevhit hakikatinin tebliğ mekanları olduğuna işaret eden Dr. Özkan, “Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Kabe’nin etrafında insanları İslam’a, rahmet ve muhabbete davet etti. Yani insanlığın atası Hz. Adem’den  (as) beri cami ve mescitlerimiz Tevhit hakikatinin tebliğ edildiği en önemli mekanlardı. Günümüzde de camilerimiz; tevhit inancının anlatıldığı, hak ve hakikatin dile getirildiği, zamanın sıkıntılarıyla bunalan gönüllerin huzur bulduğu en güzide mekanlardır.” ifadelerini kullandı.
Dr. Özkan, camilerin islam kültür ve medeniyetinin en önemli nişaneleri olduğuna dikkati çekerek, “İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Nerede bir cami görülse burası bir İslam beldesidir diye mümin yüreklerde huzur ve güven uyandırır. Camilerimiz, sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün ve en önemlisi de bağımsızlığımızın sembollerindendir.” dedi.
Konuşmasında “din görevlileri peygamber efendimizin mihrap ve minberinin varisleridir.” diyen Öğretim Görevlisi Özkan, konuşmasında şunları kaydetti: “Din Görevlileri ifa ettikleri vazife itibariyle Peygamber Efendimiz ’in (sav) mihrap ve minberinin varisleridir. Bu itibarla Din Görevlilerimiz Peygamber mihrabının varisleri şuuruyla görevlerini ifa etmelidir. İmamlık vazifesi asla memurluk olarak görülmemelidir. İmam vazifesi itibariyle Hz. Peygamberin mihrabını, ümmetin vahdetini temsil ediyor. Bu sebeple imamın temsil ettiği makam şahsının çok üzerindedir. İmamlık vazifesini hakkıyla ifa eden her bir Din Gönüllüsü kardeşimiz Peygamber efendimizin bu kutlu mirasına hakkıyla sahip çıkmış olacaktır. Eğer bizler Din görevlisi olarak bu vazifeyi şuurlu bir şekilde ifa etmezsek Din istismarcılarına ve bidatlara kapı açmış oluruz. Dün 15 Temmuzda olduğu gibi yarında başka tehlikelerle yüz yüze gelebiliriz. Yüce Rabbim bizleri vatansız, vatanımızı camisiz, camilerimizi de ezansız ve cemaatsiz bırakmasın.” dedi.
Bir diğer konuşmacı Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu ise, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, “İnanıyorum ki 15 Temmuz gecesi minarelerimizden yankılanan sala sesleri nasıl hainlere dur dediyse, kıyamete kadarda Allah’ın izni ve sizlerin gayretleri ile camilerimizden ve minarelerimizden hak ve hakikate davet devam edecek.” ifadelerini kullandı.


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri