ihh 728x90
21 Nisan 2021 Çarşamba
Anasayfa > GÜNDEM > “İLERİYİ DÜŞÜNÜN, GERİ DÖNÜŞTÜRÜN"

“İLERİYİ DÜŞÜNÜN, GERİ DÖNÜŞTÜRÜN"

06.04.2021 09:54 12 14 16 18 yazdır
Kızılay Bayburt Şubesi tarafından hazırlanan “İleriyi Düşünün, Geri Dönüştürün” adlı proje, kısa bir süre sonra hizmete girecek.
“İLERİYİ DÜŞÜNÜN, GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

Bayburt Kızılay Şubesi, anlamlı bir projenin daha altına imza attı. Kızılay Bayburt Şube Başkanı Hümeyra Çelik tarafından hazırlanan ve onay alan “İleriyi Düşünün, Geri Dönüştürün” adlı proje kısa bir süre sonra hizmete girecek.

Projeyle; kullanılabilir tarzda olan çöplerin, diğer çöplerden ayrı konteynırlarda toplanıp değerlendirilerek, hem canlılara hem de doğaya katkı sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında:

-Halkın atıkların ayrıştırılması, geri dönüşüm ve yeniden kullanımı konularında bilinçlendirilmesi

-Sokak hayvanlarının beslenmesi

-Çevre kirliliğinin önlenmesi

-Organik Gübre üretilmesi planlanıyor.

Yine proje kapsamında yaklaşık olarak 10 bin kişiye geri dönüşüm konusunda farkındalık kazandırılması, hedef kitlenin %60’ının atıkları ayrıştırarak atması ve 12 mahalleye konteynır yerleştirilmesi hedefleniyor.

Proje hayata geçirildiğinde ilk aşama olarak çöplere atılan, koku ve parazit riski olmayan gıda atıklarından hayvanların beslenmesine elverişli olanlar konteynırlarda toplanarak sokak hayvanlarına ulaştırılacak. Diğer yandan atılan çöplerin %60’ını oluşturan ve organik gübre yapmaya müsait olan sebze-meyve atıkları, yumurta kabuğu, yaprak, çim, çay ve çay torbaları gibi ürünlerin geri dönüşüm konteynırlarına toplanarak belirlenen arazilere iletilip organik gübre üretilecek. Üretilen organik gübreler uygun fiyatlarla satışa sunularak tarımsal alanlarda kullanılabilecek. Bu sayede hem sokak hayvanları beslenecek, hem çevre temizliği sağlanmış olacak, hem de tarıma katkı sunulmuş olacak.

Kızılay Bayburt Şubesi’nin hazırlamış olduğu bu projede Bayburt Belediyesi ve Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü paydaş kuruluşlar olarak görev alacak.

Proje paydaşı olan Bayburt Belediyesi; çeşitli mahallelere projeye uygun konteynırlar koyarak çöplerin toplanması ve ayrıştırılmasını sağlayacak ve bu sayede sokak hayvanlarının beslenmesi sağlanacak.

Projenin diğer bir paydaşı olan Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise toplanan atıkların belirlenen arazilere nakledilerek organik gübre elde edilmesini sağlayacak.

Projenin mimarı olan Kızılay Bayburt Şube Başkanı Hümeyra Çelik:

“Büyük bir özveri ile hazırladığımız “İleriyi Düşün, Geri Dönüştürün” projemiz çok şükür onay aldı. Kısa bir süre sonra projemizi paydaş kuruluşlarımızla birlikte hayata geçireceğiz. Bu proje sayesinde hem sokak hayvanları beslenecek, hem çevre temizliğine katkı sunulacak, hem de organik gübre üretimiyle tarıma katkı sağlanacak. Projemizin Bayburt’umuza  hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Haber: Uğur Akbaş
Fotoğraf: Seyfullah Kaya


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri