ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > HALKIMIZ DUYARSIZ

HALKIMIZ DUYARSIZ

28.09.2020 10:37 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Ortaokulu önündeki “Engelli Araç Park Yeri” uyarı tabelasına rağmen, vatandaşların araçlarını bu alana park etmesi pes dedirtti.
HALKIMIZ DUYARSIZ

Her insan bir engelli adayıdır. Bazı insanlar doğuştan, bazı insanlar ise geçirdiği hastalıklar ve kazalar nedeniyle bazı yetilerine kaybederek engelli olabiliyor. Engelli olmalarından dolayı bazı insanlar psikolojik çöküntü yaşayarak evlerine kapanıyor. Bu insanların evlerine kapanmalarının ve sosyal hayattan kopmalarının en önemli nedenlerinden biri de dışarıda birçok zorlukla karşılaşıyor olmaları. Son yıllarda engellilerle ilgili yapılan çalışmalar farkındalık yarattı ve bu vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak adımlar atıldı. Otopark ve caddelerde engelli park yerleri yapıldı, engelliler için kaldırımlarda yürüme bariyerleri ve özellikle tekerlekli sandalye kullananların kolayca inip çıkmaları için rampalar açıldı. Buna rağmen hayatları yeterince zor olan bu insanlara sağlanan hakları çiğneyen vatandaşlarımız var. Özellikle büyükşehirlerde kaldırımlara ve engelli rampalarının önüne park eden araçlar, engelli bireyleri çok zor durumda bırakıyor.

Bayburt’ta da engelli vatandaşlara ilgi yoğun olsa da, onlara tanınan hakları ihlal eden vatandaşlar da yok değil. Bayburt Ortaokulu önünde, engelli vatandaşlarımızın araçlarını park edebilmeleri için Bayburt Belediyesi tarafından ayrılan bir “Engelli Araç Park Yeri” var. Bu alanda “Engelli Araç Park Yeri tabelası ve aracın konulacağı yer beyaz çizgilerle belirlenmiş olmasına rağmen, vatandaşların ısrarla bu alana araçlarını park ettikleri gözleniyor. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz ve engelli vatandaşların sosyal hayatın içinde olmasını sağlamada en büyük rolün yine bizlere düştüğünü hatırlatmak istiyoruz.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri