ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > HADİ BAYBURT GELECEĞE NEFES OL

HADİ BAYBURT GELECEĞE NEFES OL

12.11.2020 10:03 12 14 16 18 yazdır
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Geleceğe Nefes Ol” seferberliğine, Bayburt’tan daha yoğun katılım bekleniyor.
HADİ BAYBURT GELECEĞE NEFES OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki orman alanlarının artırılması için “Geleceğe Nefes Ol” adı altında geçen sene bir kampanya başlatmıştı. Başlatılan bu kampanyadaki amaç; insanların ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinin çevre duyarlılığını artırmak ve ülkemizde çıkan orman yangınlarında yok olan orman alanlarını tekrar ağaçlandırabilmek. Bu kapsamda ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluş zaman zaman ve özellikle 11 Kasım tarihinde fidan dikme etkinliği düzenleyerek, hem Türkiye’nin ormanlık alanlarının büyümesine katkı sunuyor, hem de insanları ağaç dikme konusunda teşvik ediyor. Geçen sene başlatılan kampanyaya Türkiye’nin dört bir yanından yoğun destek var. Bugüne kadar Türkiye genelinde sahiplenilen fidan sayısı 25 milyon 421 bin 061 adet oldu.

KAMPANYAYA NASIL KATILINIR?

Fidan bağışı yapmak ya da sahiplenmek isteyen vatandaşlar https://gelecegenefes.com/ adresinden bu kampanyaya katılabiliyor.

Sayfada bulunan "fidan sahiplen" ve "fidan bağışı" sekmelerine tıklanması halinde ilgili ekran açılıyor. Karşınıza çıkacak olan harita üzerinde, üzerinde ağaç bulunan illerde başvuru tamamlandığı için ağaç simgesi bulunmayan illerde fidan sahiplenmeniz mümkün olacaktır. Dolayısıyla üzerinde ağaç simgesi bulunmayan ili seçiniz ve karşınıza çıkacak olan 'Katıl' düğmesine basın. Son aşamada sizden isim soy isim, e-posta bilgileri istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra “Ben robot değilim” tikini işaretleyin ve “Katıl” düğmesine basın.

Katılımını tamamladığınız başvurunun ardından sertifikanızı görmek için, orada bulunan butona tıklamanız gerekmektedir.

Fidan bağışından bulunmak isteyen vatandaşlar, site üzerinden “Fidan Bağışı” butonunu tıkladıktan sonra açılan “Fidan Bağışında Bulunun” sekmesini açarak, fidan başı 10 TL karşılığında bağışta bulunabilir.

BAYBURT’UN “GELECEĞE NEFES OL” KAMPANYASINA KATILIM ORANI %22

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ülkemizdeki ormanlık alanların artırılmasına yönelik olarak başlatılan “Geleceğe Nefes Ol” kampanyasına, Bayburt’tan katılım yeterli düzeyde değil. Sürekli güncellenen son verilere göre, Bayburt’un kampanyaya katılım oranı %22. Kampanya kapsamında Bayburt için hedeflenen fidan sayısı 620 bin olarak açıklanmıştı. Bu güne kadar Bayburt’ta sahiplenilen fidan sayısı ise 141 bin 697 adet. Kırsal bir bölge olan ve ormanlık alanların çok kıt olduğu Bayburt için bu rakam oldukça düşük seviyede.

Bu sene de “Geleceğe Nefes Ol” kampanyasının başlangıç tarihi olan 11 Kasım’da ülke genelinde fidan dikme etkinlikleri yapıldı. Tüm ülkede olduğu gibi Bayburt’ta da birçok kurum ve kuruluş, 11 Kasım’da yüzlerce fidan dikerek kampanyaya destek oldu.

Kampanya dahilinde Bayburt’ta dikim yapılacak alanlar şöyle:

Aydıntepe Halk Eğitim Müdürlüğü arazisi, Şalçılar Köyü.

Demirözü Baraj Göleti, Devetaşı Köyü.

Bayburt Merkez Arslandağı.

Maden, Polatlı, Kurbanpınar, Bayraktepe, Masat, Kavacık, Gökçedere, Bayrampaşa, Çatıksu, Sorkunlu, Tepetarla, Heybetepe, Aydıncık, Akçakuzu, Yaylapınar, Buğdaylı, Salkımsu, Dövmekeya, Akyaka köy ve beldeleri.

Komşu illerimizden Gümüşhane’nin de kampanyaya katılım oranında Bayburt’tan bir farkı yok. Gümüşhane için hedeflenen fidan sayısı 581 bin adetken, bu güne kadar sahiplenilen fidan sayısı 122 bin 443 adet oldu. Katılım oranı ise %21.

Yine komşularımızdan Erzurum’da ise “Geleceğe Nefes Ol” kampanyasına katılım oranı %31. Erzurum için hedeflenen fidan sayısı 1 milyon 5 bin, sahiplenilen fidan sayısı ise 312 bin 673 adet.

ERZİNCAN, TUNCELİ, ARDAHAN, ŞIRNAK VE BARTIN’DA KATILIM ORANI %100

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçen sene başlatılan “Geleceğe Nefes Ol” kampanyasında bazı iller katılım oranında % 100’e ulaşarak rekor kırdı. Şu ana kadar bütün fidanlarının tamamının sahiplenildiği iller: Erzincan, Tunceli, Ardahan, Şırnak ve Bartın oldu. Bu beş ildeki toplam 391 bin 500 adet fidan sahiplendirilerek, belirlenen kotayı dolduruldu.

HATAY, HAKKARİ, AMASYA, IĞDIR VE MARDİN FİDAN SAHİPLENMEDE İLK BEŞTE

“Geleceğe Nefes Ol” kampanyasının güncel katılım oranlarına göre Hatay, Hakkari, Amasya, Iğdır ve Mardin şu an itibariyle katılım oranlarının en yüksek olduğu iller. Bu illerin katılım yüzdeleri şöyle:

Hatay: Hedeflenen fidan 1 milyon 563 bin adet, sahiplenilen fidan 1 milyon 537 bin 669. Katılım durumu ise %98.

Hakkari: Hedeflenen fidan 100 bin adet, sahiplenilen fidan 92 bin 841. Katılım durumu %92.

Amasya: Hedeflenen fidan 163 bin 700 adet, sahiplenilen fidan 133 bin 471 adet. Katılım durumu %81.

Iğdır: Hedeflenen fidan 171 bin 110 adet, sahiplenilen fidan 136 bin 244. Katılım durumu %79.

Mardin: Hedeflenen fidan 352 bin 500 adet, sahiplenilen fidan 257 bin 959. Katılım durumu %73.

KAMPANYAYA BİRÇOK FİRMA DESTEK OLUYOR

Geçen sene Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan kampanyaya, Türkiye’nin önde gelen birçok firması destek oldu. Kampanyanın Medya İletişimi ve Altyapı Destekçisi Turkcell olurken, Türk Telekom ve Vodafone da iletişim desteği sağlayan diğer kuruluşlar oldu.

Kampanyaya destek olan diğer firmaların alfabetik sıralaması şöyle:

A101, Beşiktaş Spor Kulübü, BİM, CarrefourSA, Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), Devlet Demir Yolları, Devlet Demir Yolları Taşımacılık A.Ş, Diyanet İşleri Başkanlığı, Fenerbahçe Spor Kulübü, Halkbank, Herkes için Spor Federasyonu, Migros, PTT, Spor Genel Müdürlüğü, THY, Trabzonspor Kulübü, Türk Telekom, Türkiye Basketbol Federasyonu, Türkiye Futbol Federasyonu, VakıfBank, Vodafone, Ziraat Bankası.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri