ihh 728x90
04 Haziran 2020 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > DR. HANCİ, “FİZİKSEL AKTİVİTE KONUSUNDA TOPLUM BİLİNÇSİZ”

DR. HANCİ, “FİZİKSEL AKTİVİTE KONUSUNDA TOPLUM BİLİNÇSİZ”

05.10.2019 14:58 12 14 16 18 yazdır
Dünya Yürüyüş Günü dolaysıyla toplumda fiziksel aktivite konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla bir açıklama yaptı.
DR. HANCİ, “FİZİKSEL AKTİVİTE KONUSUNDA TOPLUM BİLİNÇSİZ”
Açıklamada, fiziksel aktivite konusunda toplumun bilgi düzeyinin yetersiz olduğuna dikkat çeken Bayburt İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Hanci, bu durumun sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivitenin ne kadar önemli olduğunun gözardı edilmesine neden olduğunu söyledi. 
Toplumda giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi sonucu obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttığına dikkat çeken Dr. Hanci,  “Bu hastalıklar için bir risk faktörü olan fiziksel inaktivite yani hareketsizlik  de dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.” dedi.
‘fiziksel aktivite’, ‘spor’ kelimesi ile aynı anlama gelmediğini belirten Hanci, fiziksel aktivite ve spor ayrımına şöyle açıklık getirdi: “Fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.”
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 2016 yılında nüfusun yüzde 41’inin oturarak iş yaptığını ifade eden Hanci, açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Araştırması sonuçlarına göre, 2014 yılında 15 yaş üzeri %38.5’i çoğunlukla oturduğunu, %53.3’ü orta derecede fiziksel güç gerektiren işler yaptığını,%8.2’si ağır iş veya fiziksel güç gerektiren işler yaptığını; 2016 yılında ise %41.1’i çoğunlukla oturduğunu, %53.0’ı orta derecede fiziksel güç gerektiren işler yaptığını, %5.9’u ağır iş veya fiziksel güç gerektiren işler yaptığını beyan etmektedir. Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde Obezite % 31.5 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda bu oran %39.1 iken erkeklerde %24.6 ‘dır. 15 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel inaktivite ise % 42,4 bulunmuştur.
COSI-TUR 2016 verilerine göre çocukluk çağı obezite ve fazla kiloluluk 2. Sınıf öğrencilerinin 1/4’ü obez (%24.5) veya fazla kilolu iken ortaokul öğrencilerinde bu oran yaklaşık 1/3 (%30.1) tür. Lise öğrencilerinde ise fazla kilolu veya obez öğrenciler tüm lise öğrencilerinin 1/5 (%20.6)’ini oluşturmaktadır.
 Ülkemizde ortaokul (10-14 yaş) ve lise öğrencileri (15-18 yaş) fiziksel uygunluk karnesi verilerine göre kız ve erkek çocukların mekik ve şınav testi sonuçları referans değerler ile uyumlu görülmüştür.
Bu araştırmalar ışığında; Ülkemizde de fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.”
Dünya Sağlık Örgütü’nün, fiziksel aktivite ve sağlık küresel eylem planı 2018-2030 “Daha sağlıklı bir dünya için daha aktif bireyler” başlığı ile duyurduğunu hatırlatan Dr. Hanci: “Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Fiziksel Aktivite Eylem Planı 2019-2023 hazırlanmıştır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez.” dedi. Açıklamada, tempolu yürüyüşün orta şiddette aktiviteye  en iyi örnek oldunu aktaran Hanci, sağlıklı yaşam için yapılması gereken fiziksel aktiviteleri şöyle sıraladı:
• “Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
• Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
• Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.
• Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
• Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.”
“Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.” ifadelerini kullanan Dr. Hanci, açıklamasında şunları kaydetti: “Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.”


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri