ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > DEMİRÖZܒNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ KONUSUNDA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

DEMİRÖZܒNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ KONUSUNDA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

13.11.2020 10:10 12 14 16 18 yazdır
Bayburt’un Demirözü İlçesi’nde, Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Albayrak’ın da katıldığı toplantıda, şeker pancarı üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı.
DEMİRÖZܒNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ KONUSUNDA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye genelinde hizmet veren şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle birlikte, devlet tarafından şeker pancarı alımlarında kg başına ciddi oranda zam yapıldı. Alım fiyatlarında meydana gelen bu artış, çiftçilerin şeker pancarı üretime daha fazla yönelmesine neden oldu. Bu sayede Türkiye genelinde şeker pancarı üretiminde gözle görülür bir artış yaşandı.

Bayburt’un Demirözü İlçesi’ndeki üreticiler de, bu durumu fırsata çevirmek için şeker pancarı üretimine ağırlık vermeye başladı. Üretimin artmasıyla birlikte bazı sorunlar da su yüzüne çıktı. Şeker pancarı üreten çiftçilerin sorunlarına çözüm üretebilmek için, Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları’nı bünyesinde bulunduran Albayrak Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Albayrak’ı Demirözü’ne davet etti.

1956 yılında merhum Adnan Menderes tarafından açılan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından devralındı. İki fabrika yaklaşık olarak 40 milyon TL harcanarak modernize edildi. Şu anda Erzincan Şeker Fabrikası’nda günlük 2 bin 200 ton, Erzurum Şeker Fabrikası’nda ise günlük 4 bin ton şeker pancarı işlenebilmektedir.

Başkan Arslan Gürer’in davetine icabet eden Albayrak, idareciler ve sektör temsilcileriyle; üretim, pazarlama ve nakliye alanlarında yaşanan sorunları masaya yatırdı. Demirözü Belediye Başkanlığı’nda yapılan toplantıya; Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Albayrak, Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer, Demirözü İlçe Tarım Müdürü Nevzat Kılıç, Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanı, muhtarlar ve bazı üreticiler katıldı. Toplantıda ayrıca şekerpancarı üreticilerinin yaşadığı sorunlar ve önümüzdeki sene şeker pancarı üretiminde ortaklaşa olarak neler yapılabileceği konusunda istişarelerde bulunuldu. Toplantı neticesinde Muzaffer Albayrak, yükleyici ve nakliye araç sayılarının artırılacağı sözünü verdi.

Haber: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri