ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > ÇORUH NEHRİ KENARINDAKİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ÇORUH NEHRİ KENARINDAKİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

28.09.2020 10:25 12 14 16 18 yazdır
Çoruh Nehri’nin dokusunu bozduğu gerekçesiyle yoğun eleştiriye maruz kalan projede, çalışmalar devam ediyor.
ÇORUH NEHRİ KENARINDAKİ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Çoruh Nehri kaynağını Mescit Dağı’nın batı yüzünden alır. (3.255 metre) Önce batı doğrultusunda akış gösterir ve Bayburt'tan geçerek bir yay çizip İspir'e ve oradan da Artvin il sınırlarına girer. Borçka’dan geçtikten sonra ülke sınırını terk ederek Batum'dan Karadeniz’e dökülür. Yani Çoruh Nehri sınır aşan bir nehrimizdir. Çoruh Nehri Türkiye arazisinin %2,53'üne karşılık gelen 19.748 km³ havzaya sahiptir. Toplam uzunluğu 431 km olan Çoruh'un 410 km'si Türkiye'de, 21 km'si Gürcistan'da bulunur. Çoruh’un debisi Mayıs ayında (569/529 m³/sn.) zirveye çıkar. Yıl boyunca en düşük debisi ise 53,09 m³/saniyedir. Yıllık ortalama debi 192 m³/saniye yıllık ortalama sutaşıma kapasitesi 6,3 milyar m³'tür. Dünyadaki en hızlı akan nehirlerden biridir. Havza olarak dünyadaki en önemli 25 biyoçeşitlilik noktalarından biri olan Kafkasya Biyoçeşitlilik sıcak noktası içerisinde değerlendirilir ve dünyadaki sıcak noktalar ve koruma için yüksek öncelikli alan olarak aday gösterilmiş bir havzadır.

Bayburt şehir merkezinden geçen Çoruh Nehri’nde yapılan ıslah çalışmaları, nehrin ekolojik dengesini bozduğu gerekçesiyle yoğun eleştiri almıştı. Özellikle Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Kampüsü civarında nehrin aktığı alan daraltılarak kenarlarına beton dökülmüş ve yürüyüş alanları yapılmaya başlanmıştı. Nehrin akış alanına ve çevresine dökülen beton nedeniyle akademisyenler nehirde yaşayan canlıların yaşam alanlarının kısıtlandığı ve nehrin doğal görüntüsünün bozulduğu yönünde eleştiriler getirmişti. Eleştirilerin artarak devam ettiği projedeki düzenleme çalışmaları hala devam ediyor. Üniversite civarındaki alanda üst yol çalışmaları tamamlanırken, nehrin geçtiği alt kısımdaki yürüyüş alanlarında düzenleme ve taş döşeme çalışmaları sürüyor.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri