ihh 728x90
22 Nisan 2021 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > CENGİZ KARAKAŞOĞLU’NDAN OKUL ZİYARETİ

CENGİZ KARAKAŞOĞLU’NDAN OKUL ZİYARETİ

01.04.2021 10:10 12 14 16 18 yazdır
Bayburt İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Kitap Ağacı Projesi’ni hayata geçiren Şehit Nevzat Kaya İlkokulu’nu ziyaret etti.
CENGİZ KARAKAŞOĞLU’NDAN OKUL ZİYARETİ

Bayburt İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında, Kitap Ağacı Projesi’ni hayata geçiren Şehit Nevzat Kaya İlkokulu’nu ziyaret etti. Projeyi hayata geçiren okul idareci ve öğretmenlerini tebrik eden Karakaşoğlu, öğrencilerle birlikte kitap okudu.

KÜTÜPHANE HAFTASI

Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor.

Haftanın amacı, vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını sağlayarak daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kitap okuma ve kütüphane kullanma zevki, sevgisi ve alışkanlığının kazandırma amacıyla bilgi kaynakları ve kütüphane hizmetlerine yönelik bilgiler verme, çevredeki kütüphaneler geziler düzenleme gibi etkinlikler düzenlenir.

Kütüphane Haftası'nın ilki, 1964 yılının 23-29 Kasım günlerinde kutlandı. Bu hafta kapsamında Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından "Fotoğraflarla Halk Kütüphaneleri"; Milli Kütüphane tarafından da koleksiyonunda bulunan el yazmaları, Müteferrika basımlarının tamamı, ilk taş basması eserleri Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) salonlarında sergilendi. Pek çok etkinliğin yanı sıra Türk Hava Kurumu ile anlaşma yapılarak hafta dolayısıyla hazırlanmış, "kitap okuyanın dünyası zenginleşir", "kitap ilme giden yoldur" gibi sözler yazılı dövizlerin başkentin kalabalık noktalarına uçaklardan atılması sağlandı.

Kütüphane Haftası kutlamaları ile ilgili bir yönetmelik hazırlanarak 6 Mart 1982 tarihinde resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kütüphane Haftasını Kutlama Yönetmeliği'ne göre kutlamaların genel mesulü ve organizatörü Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği idi. Merkezde "kütüphane ve kütüphanecilik meselelerini ele alan konularda kongre, sempozyum gibi toplantılar düzenlemek" taşradaki kütüphanelerde ise yeni yayınlan okuyuculara tanıtıcı sergiler düzenlemek, bölgedeki okullarda öğrenim gören öğrencilerin sergileri ziyaretlerini sağlamak; yerel imkanlardan yararlanarak hafta ile ilgili duyurular yapmak, kütüphane ve kitap okuma konularını içeren makaleler hazırlayıp yerel basında yer almasını sağlamak gibi etkinlikler yapılması beklenmekteydi. 2012 yılında Kütüphane Haftasını Kutlama Yönetmeliği, halk kütüphanelerinin hizmetlerini düzenleyen diğer yönetmeliklerle birlikte kaldırılmış, 2012 yılında “Halk Kütüphaneleri Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

Haber: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri