ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BURASI CAMİ BAHÇESİ OTOPARK DEĞİL

BURASI CAMİ BAHÇESİ OTOPARK DEĞİL

05.10.2020 10:14 12 14 16 18 yazdır
Bayburt’un önemli tarihi mekanlardan biri olan Ulu Cami’nin bahçesine araçların park edilmesi, pes dedirtti.
BURASI CAMİ BAHÇESİ OTOPARK DEĞİL

Bayburt Ulu Cami Selçuklu Sultanı 2. Gıyasettin Mesud zamanında 1282- 1299 yılları arasında yapılmış. Değişik dönemlerde gördüğü tamirlerle özgünlüğünü büyük ölçüde yitirmiş. Cami özgün planı esas alınarak 1970’li yıllarda yeniden inşa edilmiştir. İlk yapıdan günümüze harim mekânına açılan iki kapı, mihrap önü kubbesinin geçiş elemanı olan mukarnaslı tromplardan birkaçı ve minare ulaşmıştır. Yapı geçirdiği birçok değişime rağmen özgün durumu hakkında fikir vermektedir. Vakıf kayıtlarına göre caminin XVI. yüzyılda şehirdeki on bir zemin, iki bahçe ile on beş dükkân ve bir değirmenin kirasından müteşekkil bir yapıydı.

Bayburt Ulu Cami tadilat yapılmak üzere 2011 yılında kapatılmış ve çalışmalar tamamlandıktan bir sene sonra tekrar hizmete açılmıştı. Bu tadilat sırasında, caminin ön tarafındaki alan da düzenlenerek güzel bir görünüme kavuşturuldu. Ulu Cami’ye ait olan bu alan hem trafiğe kapalı hem de araç park etmek yasak. Fakat bazı vatandaşların, parkın yasak olduğu Ulu Cami’ye ait olan bu alana bile araçlarını park ettiği gözlendi. Konuştuğumuz bazı vatandaşlar bu duyarsızlığına tepki gösterip, park edenlere emniyet tarafından ceza kesilmesi gerektiğini söylerken, bu alanın sürekli kontrol edilmesinin gerekli olduğunu dile getirdiler.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri