ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Uğur Akbaş > BİZ HİRA DAĞI’NIN ŞANLI ŞEREFLİ EVLATLARI “ALLAHUEKBER” DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Uğur Akbaş

BİZ HİRA DAĞI’NIN ŞANLI ŞEREFLİ EVLATLARI “ALLAHUEKBER” DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

06.11.2020 17:06 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Uğur Akbaş

İzmir’de meydana gelen deprem sadece İzmir’i değil, hepimizi derinden sarstı. 6.6 şiddetinde meydana gelen depremde şu ana kadar 114 vatandaşımız hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmaları sona erdi ve enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Bu acı tablo içerisinde hepimizi sevindiren gelişme ise birçok vatandaşımızın enkaz altından canlı çıkarılması oldu. Özellikle Elif ve Ayda, depremin umut çiçekleri gibi yeşerdiler yüreğimizde. Vicdan sahibi herkesin canı yanarken, provokatörler de her zamanki gibi boş durmadı elbette. Gözümüzün nuru Ayda enkaz altından çıkarılırken “Allahuekber” nidaları yükselmişti arşa. Ne hikmetse “Allahuekber” kelamı bazı kendini bilmez densizleri rahatsız etti. O şuursuzları rahatsız eden “Allahuekber”: Allah’ın tek büyük ve her şeyden üstün, ulu ve azametli olduğunu bildiren bir ifade. Doksan bir saat boyunca tonlarca enkazın altında aç susuz kalan bir yavruyu yaşatan Yüce Allah’a şükretmekten ve ismini anmaktan daha doğal ne olabilir acaba? Ne deseydiler beğenirdiniz çapsızlar? “Oh My God”, “Bravooo” “Oley”. Hangisi sizin için daha medeni daha modern bir ifade? Günlerce tozun toprağın içinde, yorgun, uykusuz, canlarını tehlikeye atarak çalışan ve onlarca insanı enkazın altından çıkaran o koca yürekli adamların imanlı olması neden rahatsız etti sizi? Kaçınız o koca mabadınızı kaldırıp da, o insanlar gibi gece gündüz demeden bir can kurtarmak için çalışırsınız? Hem de para pul almadan. Neden Allah kelamı sizi bu kadar korkutuyor? Sizin derdiniz üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi? Bu güzel ülkede o kadar merhametsiz insan var ki, acıda bile ortak paydada buluşamıyoruz maalesef. Gül gibi yavru günler sonra sağ salim çıkarılmış ona sevineceklerine, kurtaranlara minnet duyacaklarına, kin kusuyorlar. Hadi bunlar sosyal medyada ağzına geleni söyleyen klavye delikanlısı densizler diyelim. Ya Türkiye’de hemen hemen herkesin tanıdığı, siyaset yapan, sözde entelektüellerin provakatif paylaşımlarına ne demeli?  Depremin olduğu gün CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin yalanlarla dolu bir tweet attı mesela. Gürsel Tekin tweetinde:

“İzmir’de yaşanan deprem sonucunda Bayraklı’da Kaymakamlık binası ve Kızılay Kan Merkezi yıkıldı, Adalet Sarayı duvarları çatladığı için boşaltıldı. Kendi binalarının güvenliğini sağlayamayan devlet, vatandaşın canının nasıl koruyacak? Çok acil büyük adımlar atmamız lazım” dedi. Gürsel Tekin’in bu tweetine hemen resmi kurumlardan yalanlama geldi. Çünkü yıkıldı dediği Kızılay Binası, sapasağlam ayaktaydı ve hizmet veriyordu.  Bu nasıl bir duyarsızlık nasıl bir hainliktir. Bu adamlar bir de ülkeyi yönetmeye talipler. İnanın bu tarz insanların deprem falan umurlarında değil. Onların tek derdi, düşman gördükleri iktidarı yıpratmak için her fırsatı değerlendirmek. Ve bu zihniyetin mensupları o kadar yüzsüz ve pişkinler ki çıkıp: “Ben düşüncesizce bir tweet attım halkımızdan özür dilerim” diyebilecek kadar bile basiret sahibi değiller.

Durun daha bitmedi. Bir de o kadar vatandaşımız hayatını kaybetmişken, onlarca canımız enkaz altındayken parti veren pislikler var. Milyonlarca dolarlık villalarında vur patlasın çal oynasın içtiler, dans ettiler, coştular.  Orada insanlar ölmüş, enkaz altında yaşam mücadelesi veriyormuş umurlarında mı? Onların tek derdi yedikleri, içtikleri, gezdikleri ve bindikleri. Bu ülkenin gerçekleriyle, acılarıyla, sorunlarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan beyinsiz tipler işte. Bu asalaklar güzel yurdumun kaymağını yiyen yüzde beşlik elit tabakanın bebeleri. Adalet yok ki. Ezilen, örselenen, kıt kanaat geçinen vatanseverler 15 Temmuz’da tankın önüne yatar, Ayda bebek için gözyaşı döker, deprem günü parti yapanlar da bu ülkenin kaymağını yer.

Sözlerimi merhum üstadımız Cemil Meriç’in bir sözüyle tamamlamak istiyorum: “Bu kavga, Olimpos Dağı’nın çocukları ile şanlı ve şerefli Hira Dağı’nın evlatları arasındadır.

Ama Olimpos tek yürek, Hira mahzun. Düşman saf saf üzerimize gelirken, karşılarına tek başına mı çıkacağız? Elbette hayır. İşte bu sebeple birlik olmak gerek!”

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.