ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BİR ÖĞRENCİ DAHA HAFIZ OLDU

BİR ÖĞRENCİ DAHA HAFIZ OLDU

15.10.2020 10:22 12 14 16 18 yazdır
“Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı kapsamında” Bayburt Erdem Bayazıt İmam Hatip Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencilerinden Enes Okumuş hafız oldu.
BİR ÖĞRENCİ DAHA HAFIZ OLDU

Okul Kuran Kursu iş birliğine dayalı olarak yürütülen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı” Türkiye’nin bazı okullarında uygulanan bir sistem. Bu program sayesinde çocuklar normal eğitimlerine devam ederken, Kuran’ı Kerim eğitimi alarak hafız da olabiliyor. Bu programın uygulandığı okullardan bir tanesi de Bayburt Erdem Bayazıt Pansiyonlu İmam Hatip Ortaokulu. “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı” kapsamında öğrenciler dönem kaybı yaşamadan normal eğitimlerini devam ederken, hafızlık eğitimini tamamlayarak hafız olabiliyorlar. Bayburt Erdem Bayazıt İmam Hatip Ortaokulu da bu program sayesinde birçok öğrencinin hafız olmasına vesile olan okullardan.

Bayburt Erdem Bayazıt Pansiyonlu İmam Hatip Ortaokulu 7/A sınıfı öğrencilerinden Enes Okumuş da hafızlık eğitimini tamamlayarak hafız olmaya hak kazanan öğrencilerden biri oldu. 7-A sınıfı öğrencisi Enes Okumuş’a hafızlık eğitimi, Samet Tatlı Hoca tarafından verildi. Enes Okumuş uzaktan eğitim sürecinin 14’üncü hafızı oldu.

Çocukların hem akademik eğitim alıp hem de hafızlık eğitimi almalarına vesile olan “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı” hakkında merak edilenleri sizler için derledik.


ÖRGÜN EĞİTİMLE BİRLİKTE HAFIZLIK PROGRAMI NEDİR?

Bu projede, imam hatip ortaokullarında örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi, mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Projede, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı resmi Kur'an Kursları en önemli paydaştır. İmam hatip ortaokulları ve iş birliği yapılan Kur'an kurslarına kayıtlı öğrenciler hem hafızlık eğitimi hem de akademik eğitim görmektedir.

Proje ile öğrencilerin;

Örgün eğitime ara vermeden ve sene kaybı yaşamadan;

- Kur'an-ı Kerim'i hıfz etmesi ve ana konularını bilmesi

- Ahlaki sorumluluklarının bilincinde olması

- Akranlarından uzakta kalmadan bir üst öğrenime hazırlanması

- Öğrencilerin düşünen ve tartışabilen, sosyal ilişkileri gelişmiş ve evrensel değerlere sahip bireyler olarak yetişmesi, amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede;

- Hafızlık eğitiminin ortaokul düzeyinde yapılması,

- Hafızlık eğitimini erken kolay ve kalıcı hâle getiren erken yaş avantajından yararlanılması

- Öğrencilerin hafızlık eğitimi için ilgi, istidat ve kabiliyeti olanlar arasından seçilmesi

- Hafızlığa 5. sınıfta başlanması, 6. sınıflarda tamamlanması, 7. ve 8. sınıflarda pekiştirilmesi

- Öğrencilerin, okul ortamından, aileden ve sosyal çevreden uzak kalmadan örgün eğitimden azami düzeyde yararlanarak hafızlık eğitimi alması

- Millî, mânevî, ahlâkî, kültürel ve insânî değerlerin içselleştirilmesinde Kur'an ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanılması

- Öğrencilerin, ortaokul düzeyinde din eğitim ve öğretimi ile ilgili temel becerileri edinmeleri ve Kur'an'ın ana konuları hakkında bilgi sahibi olması

- Hafızlık eğitimi sürecinde çeşitli sosyal-kültürel etkinliklerle öğrencilerin kişisel becerilerinin ve sosyal yeteneklerinin geliştirilmesi

- Öğrencilerin hafızlık eğitimi vesilesiyle kazandıkları çalışma disiplini, zaman yönetimi gibi becerilerinin geliştirilmesi ve pekiştirilmesi

- Hafızlık eğitimi için ayrılan bir yıllık sürenin daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılması

- Öğrencilerin bir üst öğrenime akademik açıdan hazırlanması ve hazır bulunmalarında bir mahrumiyet yaşanmaması

- TÜBİTAK başta olmak üzere yerel, ulusal ve uluslararası bilimsel projelere etkin katılım sağlanması

- Akademik öğrenme açısından velilerin beklentilerinin karşılanması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, ilkokulu bitiren ve projeye başvuran öğrenciler, akademik ve yeterlik sınavlarına tabi tutulmaktadır. Yeterlik sınavında başarılı olan ve hafızlık eğitimine başlayan öğrenciler, 5'inci sınıftan itibaren bir taraftan matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, Türkçe, İngilizce ve Arapça gibi derslerde eğitim alırken, diğer taraftan kutsal kitabımız Allah kelâmı Kuran-ı Kerim'i öğrenip ezberleyerek hafız olmaktadır. Hafızlık eğitimi, 5 ve 6'ıncı sınıflarda tamamlanmakta; 7 ve 8'inci sınıflarda ise pekiştirilmektedir.

Haber: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri