ihh 728x90
06 Nisan 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURTLU GİRİŞİMCİLER İŞ KURMADAN ÖNCE MUTLAKA KOSGEB’E UĞRAYIN

BAYBURTLU GİRİŞİMCİLER İŞ KURMADAN ÖNCE MUTLAKA KOSGEB’E UĞRAYIN

23.03.2020 10:16 12 14 16 18 yazdır
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) yeni iş kurmak ya da işini geliştirmek isteyenlere birçok alanda hibe ve destek sağlıyor.
BAYBURTLU GİRİŞİMCİLER İŞ KURMADAN ÖNCE MUTLAKA KOSGEB’E UĞRAYIN
KOSGEB NEDİR?
Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Halk arasında bilinen adıyla KOSGEB, eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.
KOSGEB’in ana amacı Türkiye’de faaliyet gösteren küçük ya da orta ölçekli işletmelere destek sağlayarak, bu işletmelerin etkinliklerini artırmaktır. KOSGEB bu işletmelerin ticaret ve sanayideki etkinliklerini artırmanın yanında, diğer işletmelerle rekabet güçlerini ve seviyelerini de artırma amacı gütmektedir. Ayrıca küçük ve orta dereceli işletmelerin ihracat yapabilmeleri, kurumsallaşmaları ve AR-GE çalışmalarına da destek olmaktadır.
KOSGEB belirtilen bu hedefler doğrultusunda girişimciliğin yaygınlaşması ve başarı elde edecek işletmelerin kurulmasını sağlamak için tüm girişimci ve adaylara farklı kalemlerde destek vermektedir. KOSGEB bünyesinde girişimcilere ve işletmelere verdiği hibe ve desteklerden faydalanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

KİMLER KOSGEB’İN SUNDUĞU HİBE VE DESTEKLERDEN FAYDALANABİLİR?
Mevcut işletmesi bulunanlar ve yeni iş kurmak isteyen girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabilir ve hibe alabilirler. Yani kurulu bir işletmeniz var ve işinizi geliştirmek istiyorsanız KOSGEB’ in kapısını çalabilirsiniz. Ya da yeni bir iş kurmak istiyorsunuz, KOSGEB’in sunduğu şartları yerine getirerek, sunulan imkanlardan faydalanabilirsiniz. KOSGEB’e müracaat ettiğiniz tarihte eğer mevcut bir işletmeniz var ise işletmenizin en az bir yıllık bir işletme olması gerekiyor. Şayet mevcut bir işletmeniz yok ise gerekli müracaatları yaparak yeni bir işletme kurmalısınız.

YAPILMASI GEREKEN İLK İŞ “GİRİŞİMCİLİK BELGESİ” ALMAK
KOSGEB’in sağladığı olanaklardan faydalanmak istiyorsanız öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusu yaparak girişimcilik belgesi almak zorundasınız. Bunun iki yolu var:
1-e-devlet üzerinden başvuru yaparak sınıf ortamında
2 e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak İnternet ortamı üzerinden belge alabilirsiniz.
Sınıf ortamında belgesini almak isteyenler için 20-30 kişilik sınıflarda bir uzmanın kontrolünde, yaklaşık olarak 4 günde girişimcilik belgelerini alabiliyor.
İnternet ortamında almak isteyenler ise e- devlet üzerinden başvurularını yaparak, önceden hazırlanmış videoları izleyerek, eğitim sonunda tabi tutuldukları sınavı başarı ile geçenler sertifikalarını alabilirler. Girişimcilik belgesi alabilmek için herhangi bir sınırlama yok. Şartları taşıyan herkes belge alabilmek için müracaat edebilir. Yani KOSGEB’den hibe ya da destek almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş girişimcilik belgesi almak.

KOSGEB’E SUNACAĞINIZ PROJE HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Girişimcilik belgesi aldıktan sonra, NACE kodunuzu belirleyerek proje hazırlama aşamasına geçmelisiniz. Proje hazırlarken ilk yapılması gereken başvurunuzu hangi sektörden ve alanda yapacağınızı belirlemektir. Çünkü KOSGEB’in hibe ve destek verdiği sektörler bellidir ve bu sektörlerin kodları vardır. Bu kodlara NACE kodu deniyor. NACE kodu, işyerinin faaliyet alanını ve bununla bağlantılı olarak işyeri tehlike sınıfı bilgisini veren bir koddur. Bu kod, sizin yapacağınız işin faaliyet alanını belirler. KOSGEB’e de bu kodla başvuru yaparsınız ve ona göre hibe ya da destek istersiniz. KOSGEB’de sizin başvuru yaptığınız iş alanı koduna göre size hibe ya da destek miktarlarını belirler. Mesela bulunduğunuz yerde kümes hayvanları ile alakalı bir işletme kurdunuz ve KOSGEB’den makine ve teçhizat için destek talebinde bulundunuz. Sizin başvuracağınız alan imalat alanı ve bu alanın NACE kodu 10.12 (Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması). Buna benzer her iş alanına ait yüzlerce kod var. Bu kodlar sizin alacağınız destek ya da hibenin miktarını belirliyor.
Kurula sunacağınız projenin hayati önem taşıdığını söylemiştik. Bu projeler için hizmet veren kurum ve uzmanlar var. Bu kuruluş ya da uzmanlardan destek alabilirsiniz. Şayet destek almadan projenizi kendiniz hazırlayacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Projede tam olarak ne yapmak istediğinizi net olarak belirtmelisiniz. 
Proje çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Genel bilgiler kısmında işletme kuranların bilgisi ve kuruluş aşamasındaki izlediğiniz süreç anlatılır. İkinci kısımda işletmenizin tanıtıldığı kısımdır. İşi seçme sebebiniz, vizyon ve misyonunuz, kısa ve uzun vadedeki hedeflerinizin anlatıldığı kısım bu kısımdır.
Pazar konusunun anlatıldığı projenin bir diğer kısmında, üreteceğiniz ürünün hangi kitleye, hangi pazara hitap edeceği ve pazarlamada hangi strateji ve kaynakları kullanacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. Karşılaşacağınız olası bir olumsuzlukta, o süreçten nasıl çıkacağınızı da anlatmanız gerekmektedir.
Üretim ve Yönetim Planı bölümünde; NACE koduna göre üreteceğiniz ürünler hakkında ve işletmenizi nasıl yöneteceğinize dair bilgiler paylaşmalısınız.
Finansal Planınızın anlatıldığı kısımda ise; başlangıç aşamasındaki maliyetlerinizi, işletmenin aylık giderlerini, üretim ve satış hedeflerinizi, ne sürede kar edebileceğinizi anlatmalısınız.
Yukarıda da söylediğimiz gibi KOSGEB’e bildirdiğiniz NACE kodu sizin ne oranda destek ya da hibeden faydalanacağınız belirliyor. İleri Girişimcilik Destek Programına göre KOSGEB’in sunduğu imkanlar şöyle:
Kuruluş Desteği: 
Gerçek Kişi İşletme 5.00 TL.  Sermaye Şirketi İşletme 10.000 TL kuruluş desteği sağlanıyor.
Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği:
Düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000 TL
Orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL
Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL
Bu destekler haricinde işletmenizin performansına, çalıştırdığınız işçi sayısına, aldığınız sertifikalara bakılarak, farklı kalemlerde de destekler sağlanmaktadır.

PROJENİZDE TALEP ETTİĞİNİZ MAKİNELERİN ÖZELLİKLERİNE VE FİYATLARINA DİKKAT EDİN
Projenizde işletmeniz için kullanacağınız makinelerin özelliklerini ve fiyatları bildiriyorsunuz. Şayet projeniz onaylanırsa, bildirdiğiniz makinelerin altında özelliğe sahip makine alamıyorsunuz. Fakat daha fazla özelliği olan teçhizat alabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde onaylanan projenizde belirttiğiniz fiyatın üzerinde makine alırsanız, KOSGEB’e bildirdiğiniz rakamın üzerinde destek alamıyorsunuz. Mesela 60 bin liralık makine bildirdiniz, fakat 70 bin liralık makine aldınız. KOSGEB size bildirdiğiniz rakam olan 60 bin lira üzerinden destek sunuyor, geri kalan kısım sizin cebinizden çıkıyor.

YERLİ ÜRETİM MAKİNELERE HİBE DESTEĞİ % 90, YABANCI MAKİNELERE İSE % 75
Yerli üretimi teşvik etmek için; alacağınız makinelerin yerli üretim olması halinde, makinenin KDV hariç net fiyatının üzerinden % 90 hibe desteği sağlanır. Örnek verecek olursak;  60 bin liralık bir makine aldınız. Eğer bu makinenin “Yerli Üretim Belgesi” var ise KOSGEB bu makinenin 54 bin lirasını karşılıyor. Eğer yerli üretim belgesi yok ise 60 bin liralık makinenin 45 bin lirasını karşılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken unsur KOSGEB’in KDV oranına karışmaması. Yerli bir makine aldıysanız sizin cebinizden çıkacak olan, makinenin KDV miktarı ve % 10’luk kısmı. Yani 60 bin liralık bir yerli makine aldığınızda sizin cebinizden 16 bin 800 lira çıkıyor. Geri kalan kısmını KOSGEB karşılıyor. % 90’lık makine desteğinden faydalanabilmek için tedarikçi firmanın yerli üretim belgesini KOSGEB’e ibraz etmek zorundasınız.

PROJENİZ ONAYLANINCA TEDARİK SÜRECİNİZ BAŞLIYOR
Kurula sunduğunuz projeniz kurul tarafından onaylandığında size bildiriliyor ve sizden bazı evraklar isteniyor. İlk aşamada bildirmiş olduğunuz hesaba 5 bin lira kuruluş desteği parası yatıyor. Daha sonra siz projenizde sunduğunuz makinelerin tedarik işlerine başlıyorsunuz. Bu süreçte yaşanan en büyük sorunlardan biri tedarikçilerin birçoğunun makine ücretlerini peşin talep etmesi. Genelde süreç şöyle işliyor; siz makineleri alıyor ve parasını firmaya yatırıyorsunuz, daha sonra KOSGEB’den makine için ödediğiniz ücreti talep ediyorsunuz. Eğer firma ile anlaşabilirseniz, KDV oranını ve yerli makine aldıysanız % 10’luk kısmını firmaya ödüyorsunuz. Daha sonra ödeme makbuzlarınızı KOSGEB’e ibraz ederek, kalan ödemenin tedarikçi firmaya yapılmasını talep ediyorsunuz.
Makinelerinizi teslim aldıktan sonra e- devlet üzerinden KOSGEB’e ödeme talebinde bulunuyorsunuz. Bu aşamada makine ve teçhizatın faturalarını, ödeme makbuzlarını, varsa yerli üretim belgelerini ve işletmenin sahibinin SGK’dan ( Sosyal Güvenlik Kurumu) alınmış borcu yoktur belgesini sisteme yüklüyorsunuz. Makine ücretlerinin tamamını siz ödediyseniz kendi hesabınıza, size düşen kısmı ödediyseniz firma hesabına ödeme talebinde bulunuyorsunuz. Ödeme talebinizin ardından KOSGEB uzmanı işyerinize gelerek makinelerin belirtilen makineler olup olmadığını kontrol ediyor. Kontrolün pozitif sonuçlanmasının ardından süreç devam ediyor ve ödemeler yapılıyor.


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri