ihh 728x90
08 Ağustos 2020 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT’UN DA İÇİNDE BULUNDUĞU YEDİ İLDE 20 GÜNDÜR KENEDEN DOLAYI ÖLÜM YAŞANMADI

BAYBURT’UN DA İÇİNDE BULUNDUĞU YEDİ İLDE 20 GÜNDÜR KENEDEN DOLAYI ÖLÜM YAŞANMADI

30.07.2020 10:12 12 14 16 18 yazdır
Bayburt’un da aralarında bulunduğu ve kene popülasyonunun yoğun olduğu yedi ilde, son 20 gündür keneden dolayı ölüm olayı görülmedi.
BAYBURT’UN DA İÇİNDE BULUNDUĞU YEDİ İLDE 20 GÜNDÜR KENEDEN DOLAYI ÖLÜM YAŞANMADI

Bayburt, Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Erzincan ve Yozgat illeri kene popülasyonun çok yaygın olduğu ve iklim şartlarının kene üremesine uygun olduğu şehirler. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yedi ilde kene vakalarında patlama yaşanmıştı. Kene vakalarındaki artış halkta da paniğe neden olmuştu.

Bayburt, Gümüşhane, Çorum gibi illerde görülen kene vakaları, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tedavisinin en iyi uygulandığı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bugüne kadar KKKA’dan dolayı 182 kişi tedavi edilirken, bu hastalardan 10 kişi hayatını kaybetti. Vakaların artmasından sonra alınan tedbirler sayesinde, Temmuz ayında vaka sayılarında ciddi oranda düşüş yaşandı ve son yirmi gündür yedi ilde kene ısırması nedeniyle ölüm olayı yaşanmadı.

ihh 468x60
Etiketler : bayburt kene
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri