ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT ÜLKÜ OCAKLARI VE TÜRKAV’DAN ANLAMLI ÇALIŞMA

BAYBURT ÜLKÜ OCAKLARI VE TÜRKAV’DAN ANLAMLI ÇALIŞMA

28.09.2020 10:31 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Ülkü Ocakları ve TÜRKAV, Cumhuriyet Caddesi’nde ki billboardlarda “Bayburt’un Hazineleri” başlığı altında, Bayburt tarihinin önemli şahsiyetlerinin tanıtımını yapıyor.
BAYBURT ÜLKÜ OCAKLARI VE TÜRKAV’DAN ANLAMLI ÇALIŞMA

Bayburt Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Bayburt Şubesi, anlamlı bir çalışmaya imza attı. Bayburt tarihinin önemli değerlerinin tanıtıldığı afişler, Bayburt’un en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’ndeki billboardlarda sergileniyor. Yapılan bu çalışma vatandaşlar tarafından takdirlerle karşılanırken, unutulmaya yüz tutmuş tarih mirasımızın önemli şahsiyetlerinin, bu şekilde tekrar hatırlatılmasın ne kadar önemli olduğu dile getiriliyor. Bayburt Ülkü Ocakları ve TÜRKAV’ın yaptığı bu hizmetin ilk aşamasında Bayburt Kaymakamı Şehit Nusret tanıtılırken, şu anda billboardlarda yine şehrimizin önemli değerlerinden bir olan Ahi Emir Ahmet Zencani’nin hayatı yer alıyor.

AHMET ZENCANİ KİMDİR?

Ahi Emir Ahmet’in ailesi Horasan’dan Azerbaycan ve Zencan üzerinden Bayburt’a gelmişler. 13. yüzyılın ikinci yarısı ile 14. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Ahi Emir Ahmet’in doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber miladî 1260’lı yıllar olarak söylenebilir. Bayburt ve Sivas’ta ahiliğin yerleşmesinde önemli bir yeri olan Ahi Emir Ahmet aynı zamanda bir Mevlevi şeyhidir. Mevlana’nın şöhretini duyan Ahi Emir Ahmet gençliğinde onu ziyaret etmek için Bayburt’tan Konya’ya gitmek istemiş fakat babası izin vermemiştir. Ahi Emir Ahmet’in çocukluk ve gençlik yılları Bayburt’ta geçmiştir. Ahi Emir Ahmet’in yetişmesinde zamanının önemli ilim merkezleri olan Mahmudiye ve Yakutiye medreselerinin önemli bir payı olduğu kaçınılmazdır. Ahi Emir Ahmet’in değişik kaynaklarda isminin yanında Zekiyüddin, Bayburti, Zencani, Zeki’i kavval mahlaslarını görmekteyiz. Ölüm tarihini tam bilmemekle miladi 1333 tarihinde öldüğü tahmin ediliyor. Bayburt’ta Yeni Sağlık Müdürlüğü Binası’nın karşısında bulunan türbe Ahi Emir Ahmet Zencani’ye ait.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri