ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT’TAKİ İNTERNET KAFELERE KIRMIZI KURDELE

BAYBURT’TAKİ İNTERNET KAFELERE KIRMIZI KURDELE

05.10.2020 10:19 12 14 16 18 yazdır
Bayburt’ta faaliyet gösteren internet kafelerde coronavirüs tedbirleri kapsamında, kafenin dolu olduğunu göstermek için kapıya kırmızı şerit ya da kurdele çekilecek.
BAYBURT’TAKİ İNTERNET KAFELERE KIRMIZI KURDELE

Coronavirüs salgını dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Neredeyse tüm dünya ülkelerine yayılan salgında, vaka ve can kaybı sayıları gün geçtikçe artıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde daha ilk dalganın yaraları sarılamamışken, ikinci dalga etkisini göstermeye başladı bile. Dünya genelinde bugüne kadar görülen toplam vaka sayısı 35 milyonu geçmiş durumda. Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon üzerine çıktı.

Türkiye salgın sürecini en iyi idare eden ülkelerden biri oldu. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin günlük test sayısındaki artışa övgü geldi. Ülkemizde ilk vakanın görülmeye başladığı Mart ayıyla birlikte çeşitli alanlarda tedbirler alınmaya başladı. İlköğretim ve liselerde eğitime ara verildi, halkın toplu olarak bulunduğu mekanların birçoğu kapatıldı, bazı günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandı. Bu ve buna benzer daha birçok tedbir alındı. Alınan bu sıkı tedbirler meyvesini verdi ve Haziran ayı başında virüs kontrol altına alınarak, günlük vaka sayıları 900’e kadar geriledi. Virüsün kontrol altına alınmasıyla birlikte, kademeli olarak yasaklar kaldırılmaya başlandı ve “Yeni Normal” sürecine geçildi. Yaz tatilinin gelmesi, düğünlerin artması, yasakların esnetilmesi ve vatandaşlarının kurallara uymaması neticesinde vaka ve ölüm sayılarında tekrar ciddi artış yaşanmaya başladı. Bazı illerdeki hastanelerin doluluk oranı maksimum seviyeye ulaştığı için, hastalar evlerinde tedavi edilmeye başlandı. Sayıların tekrar artması ile birlikte düğün, nişan ve benzeri organizasyonlara tekrar kısıtlama getirildi ve ülke genelinde meskenler hariç her yerde maske takmak zorunlu hale geldi. Tedbirlerin tekrar sıkılaştırılmasıyla birlikte, bir hafta öncesine kadar günlük vaka sayıları 1600-1800 bandında seyrederken, son dört gündür bu sayı 1400-1500 aralığında seyrediyor. Ağır hasta sayıları ve vefat sayılarında da kademeli olarak düşüş yaşanmaya başlandı.

Bayburt’ta da gurbetçilerin gelmesi ve düğünlerin artmasıyla birlikte vaka sayılarında yaşanan patlama, son iki haftadır yerini düşüşe bıraktı. Covid-19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, tüm Türkiye’de olduğu gibi Bayburt’taki internet kafeler de kapatılmıştı. 17 Mart tarihinde kapatılan internet kafeler, virüsün kontrol altına alınmasıyla birlikte, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda 1 Temmuz itibariyle tekrar açıldı. İnternet kafelerin, salgın nedeniyle alması gereken tedbirler, Bakanlık genelgesinde ayrıntılı olarak anlatıldı.

Son günlerde Bayburt’taki internet kafelerin önünden geçen vatandaşlar, kafelerin kapılarına asılı olan kırmızı kurdeleleri görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. İnternet kafelerin kapılarına kırmızı kurdele asılmasının nedeni; kafenin dolu olması halinde, bu kurdele kapıya şerit şeklinde çekilecek ve vatandaşların içeriye girmeleri engellenecek. Yani kırmızı kurdele de salgın tedbirlerinden birisi. Bu uygulama kafe sahiplerine emniyet mensupları tarafından tebliğ edildi. Bu uygulamayla ilgili olarak konuştuğumuz internet kafe sahipleri: “Müşteri sayımız çok az. Zaten kafelerin dolma ihtimali yok. Keşke kafelerimiz dolsa da kırmızı kurdeleyi çeksek” dedi.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri