ihh 728x90
27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT’TA LASTİKÇİLERİN KIŞ MESAİSİ BAŞLADI

BAYBURT’TA LASTİKÇİLERİN KIŞ MESAİSİ BAŞLADI

13.11.2020 10:17 12 14 16 18 yazdır
Bayburt’ta henüz kar yağmamasına rağmen, kış lastiği taktırmak isteyen vatandaşlar lastikçilerin önünde yoğunluk oluşturmaya başladı.
BAYBURT’TA LASTİKÇİLERİN KIŞ MESAİSİ BAŞLADI

Bayburt’ta hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Önümüzdeki üç dört gün içinde de bir kar yağışı beklenmiyor. Buna rağmen bazı vatandaşlar, kar yağdıktan sonra lastikçilerin önündeki karmaşayı yaşamamak için, yavaş yavaş lastikçileri ziyaret etmeye başladı. Bayburt’ta hizmet veren hemen hemen tüm lastikçilerde hareketlilik gözleniyor. Kış aylarının ağır geçtiği Bayburt’ta kış lastiğinin önemi üç dört kat daha artıyor. Kar yağışının ve don olayının sıklıkla yaşandığı Bayburt’ta, kış lastiği sürücü ve yayaların can güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. Hem oto lastikçileri işlerinin açılmasından hem de vatandaşlar sıraya girmeden lastiklerini değiştirmekten gayet memnun olduklarını dile getiriyor.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NEDİR?

Kış lastiği uygulaması; belli standartlardaki araçların, belirlenen tarihler aralığında kış lastiği takma zorunluluğu olarak ifade edilebilir. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.

Kış lastiği uygulamasının ana amacı vatandaşların can güvenliğini korumaktır. Kış lastikleri 7 derece ve altındaki karlı, yağmurlu ve çamurlu zeminlerde yol tutuşundan önemli bir performans gösteriyor. Bayburt gibi kış şartlarının ağır geçtiği şehirlerde don ve buzlanma sık yaşandığı için ister hususi olsun ister ticari bütün araçların kış lastiği kullanması büyük önem arz ediyor.

Kış aylarında trafik kazalarını asgari düzeye indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen “Kış Genelgesi” 1 Aralık'tan itibaren geçerli olmaya başlayacak. 1 Aralık 2020-1 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerli olan kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak. Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları daha dikkatli kontrol edilerek, ”Okul Servis Araçları Yönetmeliği” hükümlerine uygunluğu yönünden de denetlenmektedir. Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akışı normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar (çekici, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde bekletilecek.

Kış lastiği uygulaması ile ilgili Bakanlığın yayınladığı genelge şöyle:

“'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik' 08.11.2012 tarih ve 28461 sayı Resmi Gazetede yayımlanmış bulunmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 27.11.2012 tarih ve 2012/KDGM- 07/Denetim sayılı genelgesiyle “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.”

Yani yukarıda bahsedilen araçların 1 Aralık 2020 ve 1 Nisan 2020 arasında kış lastiği takmaları zorunlu olacak. Hususi araçların kış lastiği takma zorunluluğu bulunmasa da, kış şartlarının ağırlığına bağlı olarak, il valileri tarafından kış lastiği takma zorunluluğu getirilebilir.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANA CEZA VAR

Kış lastiği uygulaması şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobilleri için geçerli bir uygulama. 2020 yılında kış lastiği takması zorunlu olup da kurala uymayan sürücülere 776 TL idari para cezası uygulanıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle bu rakamın güncellenmesi bekleniyor.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri