ihh 728x90
04 Haziran 2020 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT’TA AYNI TARLADAN İKİNİCİ ÜRÜN OLARAK EKİLEN SİLAJLIK MISIR VE YONCA HASADI BAŞLADI

BAYBURT’TA AYNI TARLADAN İKİNİCİ ÜRÜN OLARAK EKİLEN SİLAJLIK MISIR VE YONCA HASADI BAŞLADI

03.10.2019 10:12 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2019 yılında yapılan demonstrasyon çalışmaları sonucu aynı tarlada fiğ hasadından sonra ekimi yapılan silajlık mısırın hasadı yapılmaya başladığını bildirdi.
BAYBURT’TA AYNI TARLADAN İKİNİCİ ÜRÜN OLARAK EKİLEN SİLAJLIK MISIR VE YONCA HASADI BAŞLADI
Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin dünyada kendini besleyebilen ülkelerden biri olmasına karşın, ülkemizin yeterli ve dengeli beslenmediği belirtilerek, “Sorunun temelinde ise hayvancılığımız ve yem bitkileri üretimine ilişkin sorunlar yer almaktadır. Hayvancılığımızda verim düşüklüğünün temel nedenlerinden olan ve insanlarımızın yeterli düzeyde hayvansal proteinle beslenememesini sonuçlayan “Kaliteli Yem” yetersizliği, asal olarak, tarımımızın hayvancılığımıza kaliteli yem sağlayan sektörlerinin sorunlarından kaynaklanmaktadır.” kaydedildi.

“KALİTELİ YEM MERALARDAN SONRA YEM BİTKİLERİNİN EKİLİŞ ALANLARIDIR”
Doğal çayır-mera alanlarından sonra kaliteli kaba yem üretilen ikinci derecede önemli kaynak, yem bitkileri ekiliş alanlarının olduğunu hatırlatan Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, “İlimizde genellikle fiğ, yonca ve korunga gibi bitkilerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle ikinci ürün olarak silajlık mısır, sorgum ve suda notu bitkilerinin de tarımı gelişmektedir. İlimizin ekolojik yapısı kaliteli kaba yem açığını kapatmayı sağlayacak pek çok yem bitkisinin başarıyla yetiştirilmesine uygundur.” dedi.

“FİĞ HASADINDAN SONRA EKİMİ YAPILAN SİLAJLIK MISIRIN HASADI YAPILDI”
Ersen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce 2019 yılında yapılan demonstrasyon çalışmaları sonucu aynı tarlada fiğ hasadından sonra ekimi yapılan silajlık mısırın hasadı yapıldı. Bilindiği üzere İlimiz ekolojik koşullarında tarım arazilerinden geleneksel olarak yılda bir sefer ürün alınmaktadır. Müdürlüğümüzce yürütülen denemelerde ikinci ürün olarak yetiştiriciliği denenen silajlık mısırın hasat olgunluğuna eriştiği ve aynı tarlada ikinci ürün olarak yetiştirilebileceği gözlemlenmiştir.” 

“4 DEFA SULAMA YAPILARAK DEKAR BAŞINA 4 TON VERİM ELDE ETTİK”
“İlk ürün olarak Nisan ayında tesis edilen fiğden dekar başına 400 kg ot verimi elde edilmiş olup, 1 Temmuz 2019 tarihi itibari ile ekimi yapılan ve erkenci çeşitlerin kullanıldığı denemede silajlık mısırdan normal gelişme döneminde 4 defa sulama yapılarak dekar başına 4 ton verim değeri elde edilmiştir.
Demirözü ilçesinde yürütülen farklı bir demonstrasyon çalışmasında yulaf sonrası ekimi yapılan yonca, hasat olgunluğuna erişerek hasadı yapıldı. Birinci ürün olarak ekimi yapılan yulaf, 5 Temmuz tarihinde hasat edildikten sonra, 25 Temmuz tarihinde ekimi yapılan yoncadan, dekar başına yaklaşık 500 kg verim alınmıştır.”

“MAKSİMUM FAYDA SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”
Bayburt’un iklim koşullarına bakıldığında ikinci ürün olarak silajlık mısır yetiştiriciliğinin ön plana çıktığını aktaran Ersen, tarım arazilerinden optimum fayda sağlanmasının yanında üreticilerin dekar başına aldıkları ürün miktarının artırılması ve birim alandan maksimum fayda sağladıkları bir üretim metodu hedeflediklerini söyledi.

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri