ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT’TA ARSA FİYATLARI %50 ARTTI

BAYBURT’TA ARSA FİYATLARI %50 ARTTI

08.10.2020 10:41 12 14 16 18 yazdır
Türkiye genelinde Haziran ayı başı itibariyle arsaya talep artarken, Bayburt’ta da arsa fiyatlarında yaklaşık olarak %50’lik bir yükseliş meydana geldi.
BAYBURT’TA ARSA FİYATLARI %50 ARTTI

Pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ekonomiye büyük darbe vurdu. Ülkemizde vakaların görüldüğü mart ayından, normalleşme sürecine geçildiği haziran ayına kadar ekonomide ciddi bir durgunluk yaşandı. Salgının ekonomiye etkisi hala sürse de, vatandaşların yatırım planları son üç aydır ivme kazandı. Vatandaşların yatırım tercihlerinde arsa ilk sıralarda yer alıyor.

2020 yılının haziran, temmuz ve ağustos aylarında Türkiye genelinde 89 milyar TL’lik arsa satışı gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde ise 46 milyar TL’lik arsa satışı yapılmıştı. Arsa satışlarının en yüksek olduğu il ise 15,3 milyar TL ile İstanbul oldu. İstanbul'u 7,5 milyar TL ile Ankara, 5,6 milyar TL ile İzmir izledi. Bu süreçte arsa fiyatlarında %35’lik bir artış yaşandı. Arsa fiyatlarının en çok arttığı illere bakıldığında, büyük çoğunluğunun kıyı, yazlık ve kırsal bölgelerden oluştuğu gözlendi. Pandemi süreci ile birlikte insanların kendilerini güvende hissedecekleri kırsal kesimlerde arsa almaları, fiyatların artmasında bir diğer etken.

BAYBURT’TA ARSA FİYATLARI YÜKSELDİ

Salgın sürecinde tüm tüketim kalemlerinde görülen artış, ev ve arsa fiyatlarında da kendini gösterdi. Bayburt da bu artıştan nasibini alan illerden biri oldu. Özellikle devletin vatandaşa tanıdığı kredi imkanlarından sonra, Bayburt’taki ev ve arsa fiyatları fahiş oranda artış yaşandı. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye genelinde arsa satış oranının en az olduğu illerden biri olan Bayburt da bile, arsa fiyatları %50 oranında arttı. Bu artışta insanların arsayı yatırım aracı olarak görmelerinin yanında, Bayburt gibi kırsal kesimlerde yaşama isteğinin de etkisi büyük.

ARSA FİYATLARININ EN ÇOK ARTTIĞI İL SİNOP

Arsaya gösterilen ilgide başı çeken il %295 artışla Sinop oldu. Sinop'u %242 artışla Kilis ve %238 artışla Kırıkkale takip etti. Arsaya olan talebin artması fiyatların da artmasına neden oldu. Arsa fiyatlarında artışın en fazla olduğu il %82 ile Sinop oldu. Sinop’u %79 ile Yozgat, %75 ile Ardahan ve %75 ile Tunceli takip etti.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri