ihh 728x90
06 Nisan 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT SOKAKLARI BOMBOŞ

BAYBURT SOKAKLARI BOMBOŞ

19.03.2020 10:06 12 14 16 18 yazdır
Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların ve bazı mekanların kapatılması nedeniyle Bayburt sokakları boşaldı.
BAYBURT SOKAKLARI BOMBOŞ
Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında ilk ve orta dereceli okullar iki hafta, üniversiteler ise 3 hafta tatil edildi. Tatil haberini duyan üniversite öğrencileri memleketlerine döndü. Bayburt’ta yaklaşık olarak 15 bin üniversite öğrencisi bulunuyor. Şehrin ekonomisini, demografik yapısını ayakta tutan en önemli unsurlardan biri olan öğrencilerin gitmesiyle birlikte, hem ekonomik olarak kayıp yaşandı, hem de şehir neredeyse boşaldı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle kahvehaneler, kafeler, sinema salonları vb birçok yer tedbirler kapsamında kapatıldı. Bu mekanların kapatılması, öğrencilerin memleketlerine dönmesi ve insanların virüs nedeniyle evlerinden çıkmamayı tercih etmesi cadde ve sokakların boş kalmasına neden oldu. İnsanların evlerinden çıkmaması ve toplu mekanları tercih etmemesi nedeniyle işlerinde ciddi düşüş yaşayan esnaf zor durumda. Daha şimdiden birçok esnaf eleman çıkarmaya başladı bile.
 Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Neredeyse bütün ülkelere yayılan virüs nedeniyle birçok ülkede olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Çin’den başlayıp dünyaya yayılan virüs şu an itibariyle en çok Avrupa ülkelerini tehdit ediyor. Zamanında gerekli önlemleri almayan Avrupa ülkelerinde, virüs hızla yayılırken ölüm sayıları gün geçtikçe artıyor. Özellikle İtalya’da korona virüs hayatı felç etmiş durumda. Birçok ülkede zaruri haller dışında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
Türkiye’de ise aldığı tedbirler nedeniyle dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca virüsün Çin’de görüldüğü ilk günden itibaren çalışmalara başlayarak, halkı salgına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarmaya başlamıştı. koronavirüsün ülkemizde de görülmesiyle birlikte, virüse karşı alınan tedbirler iyice artırıldı. İlk vakanın tespit edilmesiyle birlikte vakanın yakın çevresi de gözetim altına alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın en son yaptığı açıklamada; ülkemizde korona virüs nedeniyle bir 89 yaşındaki bir vatandaş hayatını kaybettiği bildirildi. Virüs tespit edilen insan sayısı ise 98’ e yükseldi. Tespit edilen vakaların hepsi yurtdışı kökenli vakalar. Bunların bir kısmı Umreden dönen vatandaşlar, bir kısmı yakın zamandan Avrupa ve Amerika ziyareti yapanlar ya da Uzakdoğu kökenli insanlarla temas halinde olanlar. Dünyayı tehdit eden virüs nedeniyle ülkemiz bazı tedbir kararları alındı. Alınan kararlar şöyle:
İlk ve orta dereceli okullar iki hafta, üniversiteler üç hafta kapatıldı.
İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacağı açıklandı.
Genelgeye göre, Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimleri dahil, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri, icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç, geçici olarak erteleneceği bildirildi.
Çin, İran, Irak, İtalya, Güney Kore, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere uçuş yasağı getirildi.
Zorunlu işler haricinde duruşmalar ertelendi.
Diyanet’ten yapılan açıklamada yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesinin gerekli hale geldiğini, bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınmasının yeterli olacağı duyuruldu.
Hastanelerde yatan hastalara ziyaretçi sınırlaması getirildi.
Umreden dönen vatandaşlar çeşitli illerdeki öğrenci yurtlarında 14 günlük karantina süresine tabi tutuluyor.
Avrupa’dan dönen vatandaşlar bazı illerdeki yurtlarda karantina altına alındı.
Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni tedbirlerin alınması bekleniyor.ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri