ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT ÖZEL İDARESPOR BAŞKANI TAMER SAKA’DAN SERT AÇIKLAMALAR

BAYBURT ÖZEL İDARESPOR BAŞKANI TAMER SAKA’DAN SERT AÇIKLAMALAR

09.10.2020 10:16 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Özel İdarespor Başkanı Tamer Saka, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, kulüpte yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.
BAYBURT ÖZEL İDARESPOR BAŞKANI TAMER SAKA’DAN SERT AÇIKLAMALAR

Bayburt Özel İdare Spor Başkanı Tamer Saka ve Futbol Şube Sorumlusu Avukat Sefa Yıldız basın mensuplarıyla bir araya geldi. Oldukça gergin olduğu gözlenen Başkan Saka kulübe dair önemli açıklamalarda bulundu.

ARKAMDAN OYNANAN KİRLİ OYUNLAR VAR

Pandemi süreci dolayısıyla yaklaşık bir aydır Bayburt’ta olmadığını ve bu süreçte arkasından bir sürü dedikodu yapıldığını söyleyen Başkan Saka:

“Pandemi süreci dolayısıyla bir aydır Bayburt’ta yoktum. Takımı İstanbul’dan yönetmeye çalıştım, bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Takımımızda 26 kişinin test sonuçları pozitif çıktı. Tesislerde takımımızı karantinaya aldık. Bu süreçte yemekleri dışarıdan tedarik ettik, çünkü biz Bayburt Sporuz ve futbolculara iyi bakmak zorundayız. Testleri negatif olan takımın geri kalan kısmını ise, sayın valimiz yurtlarda barındırma tavsiyesinde bulundu, fakat orada da sıkıntı çıktığı için biz bu futbolcuları otele yerleştirdik. Yerleştirdiğimiz otele de eskiden kalma 30 bin TL’lik bir borç varmış. Sağ olsunlar beni kırmadılar. Parasını ben vereceğim dedim ve kabul ettiler.

Benim Bayburt’ta olmadığım dönemde, arkamdan oynanan kirli oyunlar, arkamdan söylenen sözler oldu. Ben gece gündüz Bayburt Özel İdarespor için çabalıyorum, dolaşıyorum, gerekirse cebimden para veriyorum. Ben kulübüm için her kapıyı çalıyorum ama arkamdan filmler çevriliyor. Beni Valimiz Cüneyt Epcim, Milletvekilimiz Fetani Battal, Belediye Başkanımız Hükmü Pekmezci ve Arpalı Belediye Başkanımız Abdurrahman Polattimur destekliyor sağ olsunlar. Benim paraya pula ihtiyacım yok. Ben birçok önemli işe imza atmış bir iş adamıyım kimsenin parasına ihtiyacım yok. Benim amacım kimseye bel altından vurmak değil, siyasi bir hedefimde yok. Siyasi hedefim olsaydı zamanında girdiğim yoldan devam ederdim.” dedi.

BEN İSTEYEREK BAŞKAN OLMADIM

Başkan Saka kulübe başkan olmasının kendi isteğiyle değil vali beyin ve bazı kişilerin ricası üzerine gerçekleştiğini söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti:

“Beni Vali Cüneyt Epcim Bey aradı başkanlığı teklif edecekleri kimsenin olmadığını söyledi. Ben de valimize size yardımcı olayım ve kulübe maddi destek olacak, 1-2 milyon lira verecek birini bulalım dedim, ama kimse talip olmadı. Kimse bulunamayınca ben de başkanlığı kabul ettim ve yönetim kurduk. Çok değerli insanlar var yönetimde. Ben bu kulüpte ilk olarak as başkanlık yaptım. O dönemde cebimden kulübe 84 bin 206 bin TL para sokmuşum. Tek tek bütün hesaplarımı gösteriyorum. İsteyen herkes bu hesaplara ulaşabilir, inceletebilir. Futbolculara cebimden 160 bin TL para dağıttım. Pandemi sürecinde bile, güvenliğinden kulüp çalışanlarına kadar herkesin paralarını ödemişim evrakların hepsi var.


CEBİMDEN 628 BİN TL VERDİM

Tamer Saka as başkanlık ve başkanlık döneminde kendi cebinden ciddi paralar harcadığını söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Transfer yasağını kaldırmak için kendi şahsi senetlerimi verdim. Başkanlık dönemimde kulübün hesaplarında sıkıntı olduğu için, kendi hesabıma forma gelirleri dahil 116 bin TL para girişi olmuş. Tamer Saka’nın cebinden giden ise 628 bin TL. Ben kapı kapı dolaşıp kulüp için para dileniyorum, buradakiler dedikodumu yapıyor. Yazık günah ne üç kağıtçılığımız kaldı, ne bir şeyimiz. Ben cebimden para verdim, ondan da geçtim sağlığımdan da oldum. Arkamdan konuşmayın, ben bu başkanlığı kendim istemedim. 1,5 2 milyon getirsinler kulübü devredeyim, kendi verdiğimi de silerim. Bugüne kadar başkanlık yapan insanlar linç ediliyor, bu şekilde devam ederse başkanlık yapacak kimseyi bulamazsınız. Takım ikinci lige çıkmış vay efendim o başkan neden bu kadar borç yapmış. Ben bu takımı şampiyon yapayım da 20 milyon borç olsun, benim kabulümdür altından kalkarım. Ben kendi arabamla 400 bin km yol yapmışım ve gidip geldiğim yerlere cebimden 64 bin TL para harcamışım.

TEK BAŞIMA GÖTÜRÜYORUM BU TAKIMI

Geldiği günden beri çeşitli sıkıntılarla mücadele ettiğini ve bu süreçte çok yalnız kaldığını söyleyen genç başkan:

“Ben bu takımı tek başıma götürmeye çalışıyorum. Parası olan bir başkan çıksın ortaya ben bugün başkanlığı bırakayım. 2 milyon 800 bin TL ile bir takım kurdum. Süper Lig’de oynayan futbolcuları takıma kazandırdım. Bunların en iyisini 150 bin TL’ye transfer ettim. 7-8 milyon mu harcasaydım ki değerimiz bilinsin. Ben yaptığımız her şeyi valimize bildiriyorum. Sürekli irtibat halindeyiz. Yaptığımız her harcama tek tek kaydediliyor ve isteyen herkese bunları verebilirim. Takımın covid testlerinin paralarını bile yönetimden tedarik edemezsem cebimden ben veriyorum. Allah derneklerimizden razı olsun, forma alarak bize destek oluyorlar. Tekrar söylüyorum biri çıkıp desin ki; 2 milyon param var başkanlığa adayım, ben hemen istifa ederim. Ama o parayı görmem lazım, çünkü buraya gelen futbolcular bana güvenerek geldi buraya, onlarım mağdur edilmesine asla rıza gösteremem.

TAMER SAKA BİR KURUŞLUK ADAM MI Kİ FORMA PARASI ÇALSIN

Özellikle sosyal medyada forma satışlarından gelen paranın ne olduğuna dair kendisine yönelik ithamlar olduğunu söyleyen Saka:

“Tamer saka bir kuruşluk adam mı ki forma parası çalsın. Benim paraya pula ihtiyacım yok. Benim babamın güzel bir sözü var. Der ki: “Kimsenin günahını alma, belden aşağı vurma” Benim günahımı kimse almasın, belden aşağı da vurmasın. Bu kulüp sahipsiz değil. Tamer Saka bu kulübün başkanı. Ben buradayım, Valimiz Cüneyt Epcim burada. Kimse kafasına göre kulübü yönetmeye kalkmasın.

Başkan Tamer Saka’nın açıklamalarının ardından Futbol Şube Sorumlusu Avukat Sefa Yıldız söz aldı. Yıldız şunları söyledi:

“Transfer yasağımız vardı malum geçen dönemlerden kalan. Bu yasak 882 bin TL iken, 659 bin 632 TL’ye transfer yasağını kaldırdık. Sağ olsun bazı futbolcularımız alacaklarından feragat ederek yasağı kaldırmamıza yardımcı oldular. Geçen sene oynayan futbolcuların Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde açmış olduğu davalar neticesinde 1,5 milyon TL’lik transfer yasağımız var. Futbolculara verilen çeklerin karşılıksız çıkması sonucu açılan icralardan dolayı da 684 bin 697 TL borcumuz var. Bu çekler önceki dönemden kalan çekler. Bizim ödediğimiz para 700 bin TL civarında. 2 milyon 809 bin TL’lik takım kurduk. Bu rakam maç başları ve ödemelerle birlikte toplam rakam. Halihazırda 4

milyona yakın borcumuz var. 6-7 milyonlardan borcu bu rakamlara düşürdük. Bu borçlar ödenmeli ki seneye yine yasak gelmesin. Bu seneyi kapattık ve 26 futbolcunun tescilini yaptık. Bir de çek konusunu gündeme getirildi. Biz kulübün yönetimine geldiğimizde kulübün kullanılabilecek bir adet çeki kalmıştı. Çeki adına kesebileceğimiz ve para tahsil edebileceğimiz kimseyi bulamadığımız için başkanımız çeki kendi adına 300 bin TL’lik kestirerek benim hesabıma 278 bin TL para gönderdi. Bu paraları transfer yasağını kaldırmak için kullandık. Yine TFF’de ki masraflar da başkan tarafından ödendi. Sosyal medyada başkanın 1 milyon liralık çek yazdırdığı gibi kullanılan ifadeler tamamen asılsızdır. Ayrıca futbolcuların lisanslarının çıkabilmesi için sağlık raporlarının alınması gerekiyordu. Başkan Tamer Saka, tanıdığı özel bir hastaneden doktorlar getirdi ve 26 bin TL cebinden para ödedi raporlar için. Ayrıca bazı futbolcular alacaklarının bir kısmından feragat ettikleri için Bayburt Özel İdarespor Kulübü 220 bin TL kara geçti.”

Futbol Şube Sorumlusu Avukat Sefa Yıldız takımın son durumu hakkında da şu bilgileri verdi:

“Hepimizin malumu takımda 26 kişinin coronavirüs test sonuçları pozitif çıkmıştı. Testi pozitif çıkanlar iki hafta karantinada kaldı. Bu süreçte testi negatif olan futbolcular çalışmalarını sürdürdü. Ama takım bir arada çalışamadığı için uyum sorunu yaşandı. Bunu, hafta sonu oynadığımız Serik maçında da gördük. Ama mağlup olduğumuz bu maçtan gerekli olan dersleri çıkararak önümüzdeki maçlara bakacağız.”

Sefa Yıldız’ın konuşmasını tamamlamasının ardından tekrar söz alan Başkan Saka:

6-6,5 MİLYON OLAN BORCU 4 MİLYONA İNDİRDİK

Göreve geldikleri günden bugüne kulüp borcunda azalma olduğunu söyleyen Başkan:

“Göreve geldiğimizde 6-6,5 milyon TL borç vardı. Biz çalışmalarımız neticesinde bu borcu 4 milyon civarına indirdik. Ben bazı futbolculara İstanbul’da imza attırırken peşinat olarak yaklaşık olarak 35 bin TL parayı cebimden verdim. Yine aynı şekilde takımın kamp masraflarını da ben ödedim.” dedi.

BEN İSTİFA EDERSEM KULÜP BATAR

Şu an istifa etmeyi düşünmediğini söyleyen Saka:

“Ben isteyerek başkan olmadım ama isteyerek bu kulübe para bıraktım. Benim önümü kesmeyin, bırakın bu takımı yönetelim. Yol haritamızı sayın valimiz ve belediye başkanımızla görüştükten sonra belirleyeceğiz. Ayrıca son günlerde takımda yaşanan bazı tatsız hadiseleri, taraflarla konuşarak çözüme kavuşturdum ben. Takımla alakalı radikal kararlar alacağım. Önüne gelen kulübe giremeyecek ve futbolcuların kafalarını karıştıramayacak. Ben şu an istifa etmiyorum çünkü biliyorum ki ben istifa edersem kulüp batar. Ama yine söylüyorum 2 milyon getirecek olan varsa ben sayın valimizin önünde başkanlığı teslim etmeye hazırım.” dedi.

Toplantı soru cevap kısmından sonra sona erdi.

Haber: Uğur Akbaş

Fotoğraf: Habibullah Kaya


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri