ihh 728x90
23 Ekim 2020 Cuma
Anasayfa > SPOR > BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR AS BAŞKANI TAMER SAKA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR AS BAŞKANI TAMER SAKA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

04.02.2020 17:10 12 14 16 18 yazdır
As Başkan Tamer Saka Bayburt ekibinin içinde bulunduğu zor durumu ve çıkış yollarını basın mensuplarıyla paylaştı.
BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR AS BAŞKANI TAMER SAKA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR AS BAŞKANI TAMER SAKA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

As Başkan Tamer Saka Bayburt ekibinin içinde bulunduğu zor durumu ve çıkış yollarını basın mensuplarıyla paylaştı.

As Başkan Tamer Saka: “1 milyon 91 bin lira futbolculara ödenecek para var ama kasamızda para yok.  220 bin lira bir peşinat ayarlayarak futbolcuların ödemelerin yapılandırmaya çalışarak önümüzü görmeye gayret edeceğiz. Biz bu yola baş koyduk ve bu yoldan da dönmeye asla niyetimiz yok. Bu takım bizim. Bütün Bayburtluların maddi manevi desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Bayburt Konaklama yemek salonunda yapılan toplantıya Bayburt Özel İdare Spor As Başkanı Tamer Saka, Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli, Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Köse, takımın yöneticileri ve basın mensupları katıldı. Kahvaltının ardından konuşma yapan As Başkan Tamer Saka kulübe katkı sunanlara ve programa iştirak eden basın mensuplarına teşekkür etti. Takımı içine düştüğü zor durumdan kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden genç yönetici bu yükten kurtulmanın en önemli ayaklarından biri olan takım altyapısı hakkında şunları söyledi:

ALT YAPIYA 300 BİN LİRA HARCADIK

“Takımımız alt yapı alanında ilk defa Akademi Ligi’nde 4 yaş gurubunda şehrimizi temsil etmektedir. Futbolcularımız U15, U16,U17 ve U19 yaş kategorinde mücadele etmektedirler. Yaklaşık yüz sporcumuza futbol altyapısında eğitilmektedir. Bu sene altyapımızdan as takımımızda dört futbolcumuz var. Ekonomik sıkıntılarımız yüzünden zaten transfer ihtimalimiz düşük ya da iki yüz üç yüz bin verdiğiniz futbolcuyu elinizde tutamıyorsunuz. Bu yüzden alt yapıya büyük önem veriyoruz.”

Daha sonra söz alan alt yapı sorumlusu Şükrü Kayalı 4 yaş grubunda mücadele ettiklerini ve gruplarında Samsun, Hopa, Giresun, Tokat, Sivas ve Erzincan gibi güçlü takımlar olduğunu, bu sene istedikleri seviyede olamadıklarını fakat ileriki yıllarda A takımına yedi sekiz futbolcu vereceklerini söyledi. Bu sene tam olarak alt yapıya 300 bin lira harcadıklarını ifade eden Kayalı, U16 grubunda oynayan Bayburtlu bir futbolcuyu Trabzonspor’un istediğini fakat vermeyi düşünmediklerini belirtti.

ŞEHİR İÇİNDE YA DA DIŞARIDA OLAN KAVGALILAR BENİ İLGİLENDİRMİYOR

Kulüp sebebiyle bazı kişilerin anlaşamadığını fakat bu durumun kendisini ilgilendirmediğini ifade eden Tamer Saka:

“Kavga edenlerin bir araya gelerek birlik olması gerekiyor. Bandırma maçında kendimizi sahipsiz hissettik. Tribünler boş, destek yok. Üçüncü ligde daha fazla destek varken şimdi destek daha da düştü. Sezon sonuna kadar 3- 3,5 milyon borcumuz var. Korkunç bir tablo yok. Büyük bir organizasyon planımız var. İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Nevşehir gibi illerde yemek organizasyonları düzenleyerek kulübümüze yardım toplayacağız. Ben kendimi kavgaların dışında tutarak sadece takımımız için elimden geleni yapacağım” dedi.

HER ŞEYİMİZ ŞEFFAF OLACAK

Hem kendisinin hem de ekibinin maddi her konuda açık davranacağını söyleyen As Başkan Saka şunları söyledi:

“Topladığımız ne kadar yardım var ise ve bu yardımlar nereye harcanacak ise bunlar tek tek yazılı çizili olacak. Topladığımız paraların ne kadar olduğu, bu paraların hangi borçlara verildiği tek tek hem Valimizle, hem Belediye Başkanımızla, hem de basın mensuplarıyla paylaşılacak. Gerekirse her 15 günde bir basınla bir araya gelerek ne topladık, ne ödedik hepsinin hesabını vereceğiz. Kimse

arkamızdan bu yöneticiler ne yaptı bu paraları diyemeyecek. Eğer biz işlerimizi şeffaf olarak yaparsak hemşerilerimizin de desteğinin artacağını düşünüyorum. Biz kimseye arkamızdan laf söyletmemeliyiz. Biz külünü bırakıp kaçmayız. Biz 1-1,5 milyon toplayıp sezon sonu kaçabilirdik, ama biz böyle bir şey asla yapmayacağız. Biz Bayburtluyuz yanlış yapamayız. Her ne konu varsa maddi olarak herkesin gözü önünde olacak.

ŞEMSETTİN BAŞKAN KULÜBE CEBİNDEN 2 MİLYON LİRA PARA VERDİ

Kulüp Başkanı Şemsettin Çalışkan’ın yurtdışında olduğu için toplantıya katılamadığını, Başkan Çalışkan’ın kulüp için her türlü fedakarlığı yaptığını söyleyen Tamer Saka:

“Kulüp Başkanımız Şemsettin Çalışkan Bey cebinden kulübe 2 milyon lira para vermiştir. Şayet başkan bu parayı kulübe vermemiş olsaydı kulüp ortada kalmıştı. Başkan büyük fedakarlık göstermiştir. Dışarıdan başkanı istemiyoruz bu yönetimi de istemiyoruz diyenlerin hiçbiri taşın altına elini koymadı. Başkanımız eğer bu maddi desteği sağlamasaydı kulübün durumu çok daha kötü olacaktı” dedi.

BAYBURT ÖZEL İDARE ÜVEY EVLAT GİBİ

As Başkan Tamer Saka: “Herkes dışarıdan şikayet ediyor ama iş yapmaya, destek olmaya gelince kimse destek olmuyor. Bayburtlu büyük firmalar, iş adamları kulübe sahip çıkmıyor. Üç gündür buradayım sanki kulüp üvey evlat muamelesi görüyor. Kırşehir deplasmanındayız kırmızı kart yemişiz, durum sıfır sıfır bir puan alalım diye dua ediyoruz ama kendimizi çok yalnız hissediyoruz. Arayıp da bir soran yok ne yaptınız diye.

2018-2019 YILINDA BİZİ DAVA EDEN YA DA İCRALIK OLDUĞUMUZ BİRÇOK SPORCU VAR

Yanlış yönetim sonucu alınmış ve sonradan kulübün başına dert olan birçok sporcu olduğunu söyleyen As Başkan konuyu şöyle özetledi:

“Bizden önce görev alan Bayburtlu yöneticilerimiz maalesef doğru işler yapmamışlar. Bayburtlu bir futbolcu var. Selçuk Kaban. Bizi 191 bin lira için Federasyona şikayet etmiş, transfer yasağı almamız için. Halbuki kulüpten hiç alacağı yok. Ali Kemal Yükseker denen futbolcuyla da ekonomik problemler yaşadık. Onunla da hukuki problemlerimiz var. Bu bizi şikayet eden 15 kişi Bayburtlu bir yöneticinin adamı. Ve bu 15 kişi alacaklarından dolayı bizi federasyona şikayet ediyor. 1 milyon 228 bin 376 lira alacakları var diye şikayet etmişler. Halbuki asıl alacakları 400-500 bin lira. Bu sıkıntılar önceki yönetimlerden dolayı oluyor. Ben bu futbolcularla hep görüşeceğim, eğer sorun çözüme ulaşmazsa bu futbolcuları getiren ve yönlendiren yöneticiler de bu sorunları çözmez ise o yöneticilerin isimlerini tek tek açıklayacağım. Bu yapacaklarımız kulübümüzün menfaatleri için.”

KULÜP ÇEKLERİ BOL KESEDEN DAĞITILMIŞ

As Başkan Saka: “Futbolculara, dışarıdaki alacaklılara bir sürü çek kesilmiş. Kesilmiş ama para nerede? Kasada para yok sen çek kesiyorsun. Piyasada çeşitli miktarlarda günü geçmiş çekimiz var. Amacımız bu çekleri piyasadan toplayabilmek. Bu çeklerin bir yaptırımı, hapis cezası var. Kulübün kasası boş iken bir sürü çek yazılmış ve ödemeye gelince ortada para yok. Mesela futbolculara şampiyonluk

primi olarak 100 bin lira para dağıtılacağı sözü verilmiş. Şimdi diyorlar ki önceki başka Muhammet Karaoğlu söz verdi bu parayı vermeliyiz. İyi de kasa bomboş nerden vereceğiz.

MUHAMMET KARAOĞLU TELEFONLARIMA ÇIKMIYOR

Eski başkanla görüşmek için her türlü yolu denediğini, olanı biteni sormak ve istişare etmek istediğini fakat Muhammet Karaoğlu’na bir türlü ulaşamadığını söyleyen As Başkan Saka; takıma sponsor olan eski başkanın her şeyin bittiği son günde sponsorluktan çekilerek takımı zor durumda bıraktığını ve bu aşamada sponsor bulmanın zorluklarını yaşadıklarını ifade etti. Bu sebeple sıkıntı yaşadıklarını ve takımın sponsor meselesi yüzünden 1,5- 2 milyon lira zarara uğradığını söyledi.

KASADA KURUŞ PARA YOK

Kulübün kasasının bol olduğunu söyleye As Başkan Saka: “1 milyon 91 bin lira futbolculara ödenecek para var ama kasamızda para yok. 220 bin lira bir peşinat ayarlayarak futbolcuların ödemelerin yapılandırmaya çalışarak önümüzü görmeye gayret edeceğiz. Hesapları ileriki tarihe göre ayarlayarak futbolcuların borçlarını ödemeye çalışacağız. Bizden giden hoca ve futbolcularda çeklerimiz var ve bu borçlar duruyor. Bu yüzden piyasadaki çeklerimizi bir an önce toplamaya çalışacağız. İşte elinde çeki olan 100 bin borcumuz olanı ikna edip yetmiş verip çekimizi elinden almayı düşünüyoruz. 3- 4 milyon borcumuz varsa bunu 1,5 2 milyona düşürmeye çalışacağız. Bayburt’ta borcumuz olan esnafın elinde çeklerimiz var inşallah fedakarlık ederler de bu çekleri piyasadan toparlarız” dedi.

Kulübün her ay belirli giderleri olduğunu (Vergi- stopaj 50 bin, sigorta 25 bin, personel gideri 60 bin, ulaşım 15 bin, konaklama 18 bin) bu giderleri makul seviyeye indirmeye çalışacaklarını söyleyen Saka;

Kulübün vergi dairesine 300 bin lira borcu olduğunu bu borcu yapılandırarak ödediklerini ve bu borç dolayısıyla kulübe büyük katkısı olan Bayburt Grup sahiplerinden bu konuda maddi destek isteyeceğini ifade etti. Tur şirketlerine 100 bin lira,32 bin lira kamp parası,20 bin lira uçak bileti, markete 70 bin lira, kasap 20 bin lira, pastane gideri 7 bin lira, eczane medikal 20 bin lira, özel güvenlik 15 bin ve iki aydır ödenemeyen özel güvenlik parası totalde piyasaya 1 milyon 34 bin lira borcu olduğunu söyleyen As Başkan konuşmasına şöyle devam etti: “Aslında bizim borcumuz çok büyük bir borç değil. Manevi destek verin maddi destek de ardından gelir. Kulübe destek verenlerin arasındaki ayrışmaya son vermeliyiz. Onları çağırıp konuştuk ve onları barıştırdık. Birlik ve beraberliğin önemini bildirdik onlara.”

HERKESİ TEK TEK DOLAŞIP YARDIM İSTEYECEĞİM

As Başkan Tamer Saka: “Bütün herkesi üşenmeden dolaşacağım. Bu kulüp için elimden geleni yaparak bu darboğazdan çıkmaya çalışacağız. Kulübü düze çıkarıp idarecilerimizin karşısına çıkıp bunları bunları yaptık diyeceğiz. Eğer isteyen varsa bu kulübü düze çıkardıktan sonra isteyene teslim edebiliriz. Emin olun burada görev yapanlar Bayburt sevdasından dolayı yapıyor bu görevi. Sahipsiz kalmasın diye bu kulüp elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Transfer yasağından dolayı bir orta saha, bir golcü alamadıklarını söyleyen As Başkan; şu anki yönetimin büyük akıllılık edip futbolcu satarak 2 milyon lira kar ederek kulübün 3.5- 4 milyon lira olan borcunu aşağı seviyelere çektiğini söyledi.

4 MİLYON 200 BİN LİRA NAKİT İHTİYACIMIZ VAR

As Başkan Saka kulübün mali tablosunu şöyle açıkladı:

2019- 2020 toplam 4,5 milyon sabit gider buna vergi sigorta maaşlar dahil.

2,5 milyon lira sporcu ödemesi.

Toplam 7 milyon lira gider

2 milyon 800 bin lira federasyon geliri iddia içinde.

Yani özet olarak kulübün şu an itibariyle 4 milyon 200 bin lira nakit ihtiyacı var.

Ayrıca bu sene 800 adet kombine bilet basıldığını ve şu ana kadar bu biletlerden sadece 100 adedinin satıldığını söyleyen Saka, Bayburtlu iş adamlarından ve vatandaşlardan Bayburt Özel İdare Spora maddi manevi destek olmalarını istedi.

As Başkan Saka sözlerini şöyle tamamladı: “Kulübümüze yakışan bir tesis yapıldı. Bu konuda bize maddi destek sağlayan İbrahim Şenyiğit’e çok teşekkür ediyorum. Basın mensuplarınızdan rica ediyorum bize daha fazla vakit ayırın. Herkesi bir araya getirmemiz için ve iş adamlarından yardım alabilmemiz için sizin desteğinize ihtiyacımız var.”

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri