ihh 728x90
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT İHH’DAN CAN AZERBAYCAN’A DESTEK

BAYBURT İHH’DAN CAN AZERBAYCAN’A DESTEK

12.10.2020 10:18 12 14 16 18 yazdır
İHH Bayburt Şubesi, Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmak için, Cuma namazı sonrası Yenişehir Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak araç konvoyu düzenledi.
BAYBURT İHH’DAN CAN AZERBAYCAN’A DESTEK

İHH Bayburt Şubesi, Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmak için, Cuma namazı sonrası Yenişehir Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak araç konvoyu düzenledi.

İHH Bayburt İl Başkanı İlhami Polat: “Bizler, dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan’ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında, Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında süren çatışmalarda, Azerbaycan’a bir destek de Bayburt İHH’dan geldi. Cuma namazından sonra, Yeni Şehir Parkı’nda, İHH Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat’ın yaptığı basın açıklamasının ardından destek için araç konvoyu düzenlendi. Basın açıklamasına; Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Bekir Kasap, Saadet Partisi İl Başkanı Abdulmecit Bekmezci, İyi Parti İl Başkanı Yılmaz Kırıcı, İl Genel Meclisi Başkanı Süleyman Ağın, Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Selami Köksal, Seyyit Yakup Derneği Başkanı Mehmet Anar, mahalle muhtarları, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


Azerbaycan’ın haklı davasını savunan ve Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ’dan bir an önce çekilmesi gerektiğini söyleyen İHH Bayburt İl Başkanı İlhami Polat şunları söyledi:

“Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı. Ermenistan, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi. Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız.

Yıllardır Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta.

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni’yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya’sının birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980’li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi.

Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören taraf hep onlar oldu.

1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Başlarında sonradan

Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan’ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, “Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!” diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştiriyor. Bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan ise yine hiçbir ses çıkmıyor.

Birleşmiş Milletler, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan’ın işgallerini kınayan 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı. Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu. Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan’ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı.

Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan’ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor.

Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu olacağımızı buradan bildirmek istiyoruz.

Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz.”


İHH Bayburt İl Başkanı İlhami Polat’ın basın açıklamasının ardından, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci söz aldı. Başkan Pekmezci:

“Bugün burada Azerbaycan’ı işgal eden Ermeni’ye karşı bir kınama için bulunuyoruz. Bizler Bayburt Belediye’si olarak, olağan genel meclis toplantımızda Azerbaycan’a karşı, Ermenistan’ın yaptığı işgali kınayan bir bildiriyi iki gün önce yayınladık. Biz Ermeni’yi çok geçmişten biliyoruz. 1916-1918 yılları arasında, Bayburt’ta yaptıkları zulmü biz çok iyi biliyoruz. Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi’yi , Taş Mağazalara doldurulup canlı olarak katledilen o insanları gelecek kuşaklar hiç ama hiç unutmadı. Bugün Azerbaycan’da yaşanan olaylar, aslında dünde yaşanan olayların devamı niteliğindedir. Bu insanlar gerçekten insanlığa sığmayan bir davranış örneği sergileyerek, bundan 30 yıl önce Azerbaycan’ın toprağı olan Karabağ’a saldırmışlar ve orada katliam yapmışlardır. 30 yıldan beri, dünyada hukuktan, adaletten bahseden bir dünya düzeninde, maalesef adalet ve düzenin güç sayesinde olduğunu, dünya bize bir kez daha gösterdi. Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile birlikte olmanın derin mutluluğu içerisindeyiz. Ve bugün Azeriler o topraklarda, kendi topraklarını savunacak bir durumdalar, inşallah Rabbim onları en kısa zamanda kendi topraklarına kavuşturmayı nasip etsin.” dedi.

Konuşmaların ardından Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, çatışmalarda şehit olan sivil halk ve askerler için dua etti. Duanın ardından Azerbaycan ve Türkiye bayraklarının asılı olduğu araç konvoyu, Yeni Şehir Parkı’ndan Saat Kule Meydanı’na doğru hareket etti.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş
ihh 468x60
Etiketler : bayburt ihh destek
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri