ihh 728x90
08 Ağustos 2020 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT HALK PAZARINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

BAYBURT HALK PAZARINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

28.07.2020 10:06 12 14 16 18 yazdır
Yurt içi ve yurtdışından gelen gurbetçiler ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Bayburt Halk Pazarı’nda yoğunluk yaşanıyor.
BAYBURT HALK PAZARINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

BAYBURT HALK PAZARINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

Yurt içi ve yurtdışından gelen gurbetçiler ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Bayburt Halk Pazarı’nda yoğunluk yaşanıyor.

Yaz ayları Bayburt’un nüfus olarak en yoğun olduğu zamanlar. Tatillerini geçirmek için yurt içi ve yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşlar, yaz aylarında Bayburt’ta hem nüfusun hem de ekonominin canlanmasına vesile oluyor. Coronavirüs nedeniyle geçen seneye oranla gelen ziyaretçi sayısı azalsa da yine de hatırı sayılır bir hareketlilik yaşanıyor Bayburt’ta. Yoğunluğun en çok yaşandığı yerlerden biri de Halk Pazarı. Hem tatilci sayısındaki artış hem de yaklaşan Kurban Bayramı pazardaki hareketliliği artırdı. Özellikle eşya reyonlarının olduğu kısımlara vatandaşın ilgisinin yoğun olduğu gözlendi. Bayram alışverişi için pazara akın eden vatandaşlar eşya reyonundaki esnafın yüzünü güldürüyor.

Bayburt Halk Pazarı’nda özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen reyonlardan biri de hayvansal ürünlerin satıldığı bölüm. Yaz tatillerini geçirmek için Bayburt’a gelen vatandaşlar kışlık yağ, lor, peynir ve diğer gıda ürünlerini pazarda kurulan bu reyondan tedarik ediyor. Yaz aylarında bu ürünlere olan talebin artması, ürün fiyatlarında da artışa neden oluyor.

Pazarda yaşanan bu yoğunluk coronavirüs nedeniyle yerli halkı tedirgin etse de satışların artması nedeniyle Pazar esnafı durumdan memnun. Pandemi sürecinde işlerinde büyük düşüş yaşayan esnaf, gurbetçilerin gelmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması dolayısıyla satışlarında meydana gelen artıştan memnun olduklarını dile getiriyor.

BAYBURT HALK PAZARINDA VİRÜS TEDBİRLERİ ESNETİLDİ

Coronavirüsün etkisi azalsa da hala dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Dünya genelindeki vaka sayısı 16,5 milyon civarında iken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 650 binin üzerine çıkmış durumda. Türkiye ise dünya ülkelerine nazaran coronavirüs rakamlarında en iyi durumdaki ülkelerden biri. Vakaların görülmeye başlamasıyla birlikte, tedbirlerin hızlıca alınması vaka ve ölüm sayılarının az olmasının temel nedeni. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre Türkiye’de görülen vaka sayısı 227 bin civarında. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 5 bin 650 sayısına yaklaşmış durumda. Ülkemizde virüs salgını nedeniyle her alanda birçok tedbir alındı. Alınan bu tedbirlerden birisi de halkın toplu olarak bulunduğu mekanların çoğunun kapatılması ya da bu mekanlarda sıkı tedbirlerin uygulanması oldu. Pazar yerleri de sıkı tedbirlerin uygulandığı yerlerden biriydi. Bayburt Halk Pazarı da ilk etapta kısa süreliğine kapatılmış, kısa süre sonra hizmete açılmış ve pazarda sıkı tedbirler uygulanmaya başlanmıştı. Salgının yoğun olduğu dönemlerde pazarın bütün girişleri bariyerlerle çevrilerek maske kontrolü yapılıyordu. Pazar içerisinde zabıtalar ve emniyet güçleri tarafından esnaf ve vatandaşlar maske konusunda uyarılıyordu. Pandeminin kontrol altına alınmasıyla birlikte bu tedbirlerin de esnetildiği gözlendi. Bayburt’un nüfus olarak en kalabalık olduğu zamanlar olmasına rağmen Halk Pazarı’ndaki girişlerdeki kontrol noktaları kaldırıldı. Pazar içerisindeki bazı vatandaşların maske takmadığı gözlendi. Eskiye nazaran kontrollerin azaltılmış olması bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Haber-Fotoğraf: Uğur Akbaş


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri