ihh 728x90
06 Nisan 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAYBURT GENÇ İHH’DAN YAŞLILARA YARDIM ELİ

BAYBURT GENÇ İHH’DAN YAŞLILARA YARDIM ELİ

25.03.2020 09:41 12 14 16 18 yazdır
Bayburt Genç İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) coronavirüs nedeniyle evlerinden çıkmaları yasak olan 65 yaş ve üzeri yaşlı vatandaşlar için yardım kampanyası başlattı.
BAYBURT GENÇ İHH’DAN YAŞLILARA YARDIM ELİ
Tüm dünyayı tehdit eden coronavirüs ülkemizi de tehdit etmeye devam ediyor. Dünya genelinde yayılan virüs dolayısıyla birçok ülkede olağanüstü hal ilan edilirken, aynı zamanda sokağa çıkma yasağı da uygulanıyor. Ülkemizde de erken tedbirler alınmasına rağmen neredeyse Türkiye’nin her tarafında coronavirüs vakası görülmeye başlandı. Testleri pozitif çıkan ve virüs dolayısıyla ölen vatandaşlarımızın sayısında da artış gözleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre hayatını kaybeden vatandaşların ikisi 50-60 yaş aralığında iken; geriye kalanlar ise 61 yaş ve üzeri, ayrıca kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızdan oluşuyor. Türkiye’de hayatını kaybeden vatandaşların yaş aralığı dünya genelinde yapılan istatistiklerle örtüşüyor. Yani hastalığın ağır seyrettiği ve ölümle sonuçlandığı vakaların çoğunluğu 65 yaş ve üzeri yaşlı grubu. Bu nedenle ülkemizde 65 ve yaş üzeri, aynı zamanda kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandı. Yasağın ardından yaşlı vatandaşların mağdur edilmemesi için gerek devletimiz, gerekse sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Evlerinden ayrılmaları yasaklanan bu vatandaşların herhangi bir ihtiyaçları olması durumunda 112, 155 ve 156 numaraları arayarak ihtiyaçlarını bildirebilecek. Bu kapsamda bu numaraları arayarak ihtiyaçlarını bildiren vatandaşlara anında yardım edilmeye başlandı.
Bu yasağın ardından yaşlı vatandaşların mağdur olmaması için İHH da bir yardım kampanyası başlattı. Bu yardım kampanyası kapsamında Bayburt Genç İHH gönüllüleri de hemen kolları sıvadı. Coronavirüsle mücadele için öncelikle Güvenlik ve Sağlık Heyeti kuran İHH gerekli tüm önlemleri almış durumda. Bununla birlikte, yasak nedeniyle evinden çıkamayan kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılamaya devam ediyor. Evinden çıkamayan ve ihtiyaçlarını giderecek kimsesi olmayan vatandaşların gıda ihtiyaçları İHH gönüllüleri tarafından gideriliyor. Yardım kampanyasının içeriğinde gıda maddelerinin yanı sıra hijyen maddeleri de yer alıyor. Virüsün yayılmasını engellemenin en etkili yolu sosyal mesafeyi koruyarak evde kalmak ve hijyene dikkat etmek. En riskli grupta bulunan yaşlılarımızın temizliklerine dikkat etmeleri büyük önem arz ediyor. Bu nedenle yardım kampanyası neticesinde alınan hijyen maddeleri, ihtiyacı olan yaşlı vatandaşlara dağıtılıyor. Bayburt Genç İHH gönüllüleri evinden çıkamayan yaşlı vatandaşları ziyaret ederek, ihtiyaçlarını belirliyor ve onlara hem gıda hem de hijyen maddeleri yardımı yapıyor. Coronavirüs nedeniyle İHH’nın düzenli olarak yaptığı Ramazan koli yardımı da öne çekildi. Ramazan için hazırlanan 75 bin kumanya kolisi belirlenen zamandan önce ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.  İlk etapta evde bakıma muhtaç, yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlara 15 bin gıda kolisi ve 5 bin hijyen paketi dağıtımına başlandı.
Bayburt Genç İHH’nın da dahil olduğu “Şimdi Dayanışma Vakti” adlı bu kampanyanın içeriği şöyle:
TURKIYE YAZ 3072’YE GONDER 5 TL BAĞIŞLA
HİJYEN SETİ İÇİN İSE BAĞIŞ MİKTARI 75 TL
İHH Coronavirüs nedeniyle kendi bünyesinde bazı tedbirler alıyor. Bu kapsamda:
- Yardımlar kapsamında Suriye’ye yapılan geçişler kısıtlandı
- İHH personeli virüse karşı alına tedbirler kapsamında home Office çalışmaya başladı
- Ofis binalarında dezenfeksiyon işlemleri yapılarak açık alanlara kolonya konuldu.
- Toplantı ve organizasyonlar ertelendi. Bu çalışmalar video konferans sistemiyle yapılmaya başlandı.
Bayburt İHH ekibi bütün yardım kampanyalarında desteklerini esirgemeyen ve toplumsal duyarlılığı üst düzeyde olan Bayburtlu vatandaşların bu kampanyaya destek olarak, yardıma ihtiyacı olan yaşlı vatandaşlarımıza el uzatacaklarından emin olduklarını söyledi.


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri