ihh 728x90
04 Haziran 2020 Perşembe
Anasayfa > SİYASET > BAŞKAN ADAYI HÜKMÜ PEKMEZCİ PROJELERİNİ AÇIKLADI

BAŞKAN ADAYI HÜKMÜ PEKMEZCİ PROJELERİNİ AÇIKLADI

24.02.2019 00:33 12 14 16 18 yazdır
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bayburt Belediye Başkan adayı Hükmü Pekmezci, başkanlığa seçilmesi durumunda hayata geçireceği 30 projesini tanıttı.
BAŞKAN ADAYI HÜKMÜ PEKMEZCİ PROJELERİNİ AÇIKLADI

Şair Zihni Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan MHP Bayburt Belediye Başkan adayı Hükmü Pekmezci, seçilmeleri halinde hayata geçirmeyi planladıkları 30 projenin, Bayburt’un en önemli sorunlarının başında gelen istihdam meselesine katkı sağlayacağını söyledi.

MHP Bayburt Belediye Başkan Adayı Hükmü Pekmezci, düzenlediği proje tanıtım toplantısında Başkanlığa seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri açıklayarak 30 proje hakkında detaylı bilgi verdi.

 

Başkan adayı Pekmezci’nin hayata geçireceği 30 proje:

 

VELİ ŞABAN MAHALLE OTOPARKI

Bayburt Belediyesi olarak Veli Şaban Mahallesi’nde 3 katlı 100 araç kapasiteli modern akıllı otopark yapacaklarını ifade eden Pekmezci: “Teknolojinin imkanlarından faydalanılarak akıllı sistem ile donatılacaktır. Bayburt Belediyesi tarafından hazırlanan proje revize edilerek uygulanacaktır.” dedi.

 

İÇME SUYU KALİTESİNİN ARTIRILMASI VE ÇEŞMELERİN DÜZENLENMESİ

Şehir içi isale hattından evlere verilen içme suyunun debisini yeni su kaynakları ile artıracaklarını belirten Başkan adayı Pekmezci, suyun sertlik ve kireç oranını gidereceklerini açıklayarak: “Mahallerimizde yer alan çeşmelerin düzenlenmesi yeniden yapılacak ve halkımızın hizmetine sunulacaktır. Su kaynakları düzenlenerek yeni ve modern çeşmeler yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

TURŞU FABRİKASI

30 projeden biri olan Turşu üretim tesisi hakkında bilgi veren Pekmezci, şunları kaydetti: “Yöremizde yetiştirilen lahana, havuç, fasulye, salatalık ve diğer mahsulleri turşu yaparak hem üretime katkı sağlayacağız, hem de iş istihdamı sağlamış olacağız. Bölgemizde çok az sayıda bulunan turşu üretim tesisi sayesinde çevre illerin ve ilimizin ihtiyacını karşılayacağız.”

 

ORGANİK GÜBRE ÜRETİM TESİSİ

Bayburt Belediyesi olarak belediyenin asli hizmetleri dışında istihdama yönelikte projeler oluşturacaklarını vurgulayan Pekmezci: “Bunların bir tanesi solucan gübresi üretim tesisleri. Bu tesisleri çoğaltarak işsiz gençlerimize iş hacmi oluşturacağız. Bu tesis sayesinde, organik atıkların geri dönüşümü sağlanacak. Belediyenin çöp toplama maliyeti azalacak. Temiz ve sağlıklı organik tarıma katkı sağlayacak ve işsiz gençlerimize iş imkanı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

 

KAVURMA VE SUCUK FABRİKASI

Başkan adayı Pekmezci, sucuk ve kavurma fabrikası kuracaklarını açıklayarak: “Bayburt’ta hayvancılığa da can vermek amacıyla kasap esnafımız ile birlikte ortak olacağı kavurma ve sucuk fabrikası kuracağız. Öncelikle yeni yapılan mezbahanenin yanına küçük çaplı başlayacağımız projemiz, gelecek yıllarda ürünlerin satışı ve duruma göre büyütülecektir.” dedi.

 

AROMATİK ÇAY ÜRETİMİ

Kuşburnu gibi Bayburt’ta yetişen yabani bitkileri çaya dönüştüreceklerini açıklayan Pekmezci projeyle ilgili şunları kaydetti: “İlimizde yetiştirilen yaban elması, alıç, kuşburnu, papatya gibi meyve ve bitkilerden bardak ve demlik poşeti şeklinde “Bayburt Çayı” adında üretimi yapılarak marka oluşturularak satışa sunulacak.”

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SABAH ÇORBASI

Bayburt Üniversitesi öğrencilerine çorba servisi yapacaklarını açıklayan Başkan adayı Pekmezci: “İlimizde eğitim gören, ailesinden uzakta yaşayan üniversiteli öğrencilerimize vize ve final sınavı haftasında çorbalarını biz vereceğiz. Bu sayede öğrencilerin sınavları için daha fazla zamanları olacak.” dedi.

 

TOPLU ULAŞIM TAKİP SİSTEMİ

Toplu ulaşımı sistematik hale getireceklerin ifade eden Pekmezci “toplu ulaşım takip sistemi projesi” ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Belediye otobüsleri ve dolmuş saatleri belediyemiz WEB sayfası ve mobil uygulamada halkımız ile paylaşacaktır. Mobil uygulamada yaklaşık olarak hangi vasıtanın hangi durakta olacağı bildirilecektir.”

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ

Bayburt Belediyesi bünyesine yeni bir müdürlük katacaklarını açıklayan MHP Bayburt Belediye Başkan adayı Hükmü Pekmezci: “Yeni oluşturacağımız müdürlüğün amacı şehrimizde yıpranmış ve ekonomik ömrünü tamamlanmış evlerin belli ölçütlere uyarak etrafında yer alan diğer yapılar ile birleştirilerek yeni yapılaşma alanları oluşturulması sağlanacaktır. Mahallerimizde bu durumda bulunan ev sahiplerini ve inşaat firmalarını bir araya getirerek şehrin yenilenmesine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kaydetti.

 

HOŞGELDİN BEBEK

Projeyle ilgi Pekmezci şunları kaydetti: “Bayburt’ta doğan bebeklere Bayburt Belediyesi olarak ayrıcalıklı olduklarını hissettirecek hediyelerimizle ziyaretlerine gideceğiz.”

 

KAPALI ÇOCUK OYUN PARKI

Kapalı oyun parkı ile ilgili çocuklara daha güvenli bir alan oluşturacaklarını açıklayan Pekmezci: “Çocuklarımızın daha güvenli ortamda oynamaları için kapalı çocuk oyun parkı yapacağız. Kış aylarının uzun süre yaşandığı ilimizde soğuk havada çocuklarımızın eğlenmelerini sağlayacağız.” dedi.

 

MACERA PARKI

Gençlerin Bayburt’ta sosyal aktivite yapmalarına olanak sağlayacak “macera parkı” yapacaklarını söyleyen Pekmezci şunları kaydetti: “Hazırlanan parkurlarda güven duvarı, tırmanma kulesi, ağaç yolu, çoklu yürüme parkuru, dev merdiven, paintball ve ağaç basamak bulunacak. Güvenlik önlemlerinin alınacağı parkımızda gençlerimizin zaman geçirmesi ve eğlenmesi sağlanacak.”

 

ESKİ SANAYİ SİTESİ KONUT PROJESİ

Eski sanayi bölgesinin uzun zamandır imar sorunu yaşadığını belirten Pekmezci: “İlk etapta TOKİ vasıtasıyla çözüm sağlanmaya çalışılacak. Sorun çözülmemesi halinde belediye imkanları kullanılarak ilimizde faaliyet gösteren inşaat firmalarıyla da istişare edilerek bölgenin sorunu çözme kavuşturulacaktır.” dedi.

 

BUZLANAN RAMPA VE YOLLARA ISITMA

Buz tutan yollara yol altı ısıtma sistemi ile çözüm bulacaklarını ifade eden Pekmezci, şu ifadeleri kaydetti: “Kış aylarında kar yağışı ve soğuk nedeniyle kaza oranın fazla olduğu rampalara ve yollara ısıtma sistemi yaparak buzlanma sorununu çözeceğiz. Sıcak asfalt altına don ve ısıya duyarlı olarak kurulacak sistem sıcaklığın düşmesi durumunda otomatik olarak çalışarak buzlanmayı önleyerek kaza oranını azaltacaktır.”

 

ÇOCUK BAHÇELERİNİN GÜVENLİK KAMERASI İLE İZLENMESİ

Parkların 24 saat izleneceğini belirten Başkan adayı Pekmezci projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “İlimizde yer alan çocuk bahçelerine kamera sistemi yerleştirerek 7 gün 24 saat izlemeye alacağız. Bu sayede çocuklarımızın güvenli bir ortamda oynamalarını sağlayacağız. Ayrıca belediyemize ait WEB sayfasından çocuklarımızın aileleri de cep telefonlarından veya bilgisayarlarından çocuklarını canlı olarak izleyerek takip edebilecekler.”

 

DEDE KORKUT ŞÖLENLERİNİN GENİŞLETİLMESİ

UNESCO kültür miras listesine dahil edilen Dede Korkut adının yaşatılması adına daha aktif çalışacaklarını ifade eden Pekmezci, şunları kaydetti: “Dede Korkut adını yaşatmak için şölenleri daha aktif ve çok katılımcı ile gerçekleştireceğiz. Şehrimize gelen insan sayısını artırarak esnafımıza katkı sağlayacağız. Bayburt’un il oluşunun 30’uncu yılına denk gelen bu yıl yurt içi ve yurt dışından çok fazla katılım ile şölenleri gerçekleştirip ilimize turizm ve kültürel açıdan katkı sağlayacağız.”

 

BAYBURTSPOR VE AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

Spora desteklerinin süreceğini ifade eden Başkan adayı Pekmezci: “Geçmişte olduğu gibi profesyonel futbol takımımıza her türlü destek saplanacaktır. Her branşta amatör spor kulüplerine ve sporcularımıza katkı sağlanacaktır. Başarılı sporcularımız ödüllendirilecektir.” dedi.

 

EV HANIMLARINA ÜRETİCİ PAZAR

Ev hanımlarının ürettiklerini satabilmeleri için bir sistem oluşturacaklarını açıklayan Pekmezci, şunları kaydetti: “İster belediyemizin oluşturacağı satış noktalarından bireysel olarak kendileri satabilecek, isterlerse belediyemiz şirketleri aracılığı ile ürünlerin satışı yapılacak, bedeli ev hanımlarına ödenecektir. Bu sayede ev hanımları aile bütçesine katkı sağlamış olacaklar.”

 

ÜCRETSİZ WİFİ NOKTALARI KURULMASI

Bayburt Belediyesi olarak sosyal belediyecilik ve akıllı şehir anlayışı içinde hayata geçireceği projelere bir yenisini daha ekleyeceklerini vurgulayan Pekmezci, kent merkezinde vatandaşların yoğun bulunduğu alanlarda ücretsiz internet hizmeti vereceklerini açıkladı.

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE GENÇLER İÇİN KARİYER EĞİTİMLERİ

Pekmezci, iş seçme ve meslek seçme aşamasında bulunan gençlere, iş bulma ve kariyer planlaması yaparak istihdamlarına yönelik meslek ve beceri kazandıracak ücretsiz eğitimler verileceğini açıkladı.

 

ÜNİVERSİTE SINAVLARINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE UZAKTAN EĞİTİM DESTEK HİZMETİ

Üniversiteye hazırlanan öğrencilere uzaktan eğitim desteği sunacaklarını açıklayan Pekmezci: “Üniversite sınavına girecek lise 11 ve 12’nci sınıflar ile mezun gruplardan oluşan öğrencilere uzaktan eğitim yolu ile evlerinden ve ya herhangi bir bilgisayar bağlantısı olan ortamdan uzaktan eğitim ile destek verilecek. Bu hizmetler destek eğitimleri ve online deneme sınavı şeklinde olacak.” dedi.

 

TAŞ KÖPRÜ İLE ERZİNCAN KÖPRÜSÜ ARASINDA YÜRÜYÜŞ BANDI VE PARKI

Başkan adayı Pekmezci: “İlk etapta taş köprüden Erzincan Köprüsü’ne daha sonrada Erzincan Köprüsü’nden Belediye Köprüsü’ne kadar Çoruh Nehri’nin Zahit Mahallesi tarafına park ve yürüme bandı yapacağız.” dedi.

 

GENÇ OSMAN VE ŞEHİT NUSRET PARKI

Genç Osman Parkı’nı yeniden park alanına çevireceklerini açıklayan Pekmezci, Şehit Nusret Parkı’nın günümüz şartlarına uygun hale getirileceğini söyledi.

 

ŞEHİR İÇİ KÖPRÜLER

Kent merkezindeki köprülerin estetiğe kavuşturulacağını ifade eden Pekmezci: “Şehir içerisinde bulunan Taş Köprü, Belediye Köprüsü DSİ ile görüşülerek tarihi kimliğe ve şehir estetiğine uygun şekilde dizayn edileceğiz.” dedi.

 

ÇORUH ŞİŞİRME PROJESİ

Çoruh Nehri üzerine kauçuk bent şişirme projesi uygulayacaklarını açıklayan Pekmezci, projeyle ilgili şunları kaydetti: “Özellikle yaz aylarında Çoruh Nehri’nin debisinin düşmesi nedeniyle şehir içi geçişinde çirkin görüntü oluşturmaktadır. Bu görüntüyü ortan kaldırmak için “kauçuk bent şişirme” projesini hayata geçireceğiz. Yurt dışında sıklıkla kullanılan ülkemizde de yakın zamanda kullanılmaya başlanan kauçuk şişirme bent kullanım ömrü yaklaşık 30 yıldır. Kauçuk bent içi su veya hava ile doldurulmaktadır. Yaz aylarında şişirilip kış aylarında havası boşaltılmaktadır. Acil sel ve su baskınlarında kısa zaman içerisinde havası düşürülebilmektedir. Kauçuk katmanlardan oluşması nedeniyle dış ortam şartlarına dayanıklıdır. Bu sayede Çoruh Nehri üzerinde yapay şelale ve su tutma olayı gerçekleşecektir. Su sporları ve yaz aylarında doğal yüzme alanı oluşturulmuş olacaktır.”

 

BAYBURT KALESİ SEYİR TERASI VE PANAROMİK ASANSÖR

Bayburt Kalesi’ne seyir terası inşa edeceklerini açıklayan Pekmezci, proje için şu ifadeleri kullandı: “Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın onayı alınarak Bent Köprüsü’nden yaklaşık 30 metre uzunluğunda panoramik asansör yapılacak. Asansör 8 kişilik ve turnike sistemi ile giriş yapılacaktır. Asansörün üst kapısı kalenin giriş kapısı seviyesinde olacak, bu bölüme de şehre üst noktadan bakan seyir terası yapılacaktır. Bu sayede kaleyi ziyaret eden kişi sayısı artırılacak ve turizme katkı sağlanacaktır.”

 

ÇORUH NEHRİ ARŞİMET BURGUSU PROJESİ

Projeyle Çoruh Nehri’nden elektrik elde edeceklerini belirten Başkan adayı Pekmezci: “Çoruh Nehri yüksek debisi ve hızı dikkate alındığı zaman Türkiye’de elektrik enerjisi üretimi için en uygun nehirlerden birisidir. Bu kapsamda hızını elektriğe çevirecek “arşimet burgusu” adı verilen sistem yerleştirilerek elektrik üretimi yapılacaktır. Bu sayede belediyemize kaynak üretilmiş olacaktır. Herhangi bir lisans gerektirmeyen çevre dostu bir sistemdir. Çoruh Nehri içerisinde balık ve canlılara zarar vermemektedir. Sistem 3 ila 5 yıl arasında kendisini amorti etmektedir.” ifadelerini kaydetti.

 

OTOGAR PROJESİ

Mevcut otogarın bulunduğu bölge ile ilgili değişiklikler uygulayacaklarını açıklayan Pekmezci, otogar projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Eylül 2016 tarihinde askeri kışlanın Bayburt Üniversitesi’ne devredilmesi de göz önüne alınarak hem öğrencilere daha güzel yaşam alanı ve sosyal aktiviteler sağlayacak hem de bölgede yer alan yeni kooperatif evlerine katkı sağlayacak bir proje oluşturduk. Otogar, AVM, yaşam alanı ve sosyal tesislerin yer alacağı “Üniversite Parkı” adını verdiğimiz bu projeyi bu bölgede gerçekleştireceğiz. Gümüşhane-Bayburt karayolunun üzerine yapacağımız modern üst geçitle hastane bölgesinde yer alan halkımızın da bu projeden yararlanmasını sağlayacağız.”

 

ŞEHİT OSMAN TÜNEL PROJESİ

Kent merkezinde bulunan Şehit Osman Tepesi’nin altına tünel inşa edeceklerini açıklayan Pekmezci, tünel projesi ile ilgili şunları kaydetti: “Tünel, şehrin doğusu ile batısı arasında ulaşım sağlayacak. Şehit Osman dağı sıla evleri mevkisinden çıkacak tek tüp tünel yapılacak. Gelecek yıllarda şehir içerisinde trafiği rahatlatacak ve Trabzon-Erzurum çevre yolunu kullanmadan geçişi sağlayacak projemizde devletten ve yurt dışından kaynak sağlanarak yapılası düşünülmektedir. Bu sayede şehrin Trabzon istikametine doğru açılımını hızlandıracak. Şehit Osman dağı arkasında yer alan hastane, kamu kurumları ve okullara halkımızın ulaşımını sağlayacak. Trabzon-Erzurum karayolu üzerinde oluşan trafik kazalarını azaltacak.”

 

TERMAL KAPLICA VE SERACILIK

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile beraber yaptıkları çalışmalar neticesinde Bayburt’ta jeotermal sıcak su kaynaklarının belirlendiğini hatırlatan Pekmezci projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “İlk etapta kaynakları yeryüzüne çıkarıp termal tesis kurarak Bayburt’ta kaplıca turizmi başlatacağız. Çıkarılan sıcak su kaynağının yeterli debiye sahip olması durumunda termal su ile seracılık yapılacaktır.”


ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri