ihh 728x90
27 Ekim 2021 Çarşamba
Anasayfa > SİYASET > BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN BAYBURT SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE MÜJDE

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN BAYBURT SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE MÜJDE

23.12.2019 10:05 12 14 16 18 yazdır
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katılmak için Bayburt’a geldi.
BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN BAYBURT SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE MÜJDE
Programına Bayburt Valiliği’ni ziyaret ederek başlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi Bayburt Valisi Cüneyt Epcim karşıladı. Valilikte Bayburt’la alakalı bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Valilik ziyaretinden sonra Bayburt Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Hükmü Pekmezciyle bir süre sohbet eden Bakan Pakdemirli ziyaretin ardından Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere Şair Zihni Kültür Merkezi’ne doğru hareket etti.
Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Rektör Selçuk Coşkun, AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, İlçe Belediye Başkanları, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, DSİ ve Orman Bölge Müdürleri, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Bayburt Valisi Cüneyt Epcim açılış konuşmasında Bakan Pakdemirli’ye ziyaretinden dolayı teşekkürlerini sunarken Bayburt’a yapılan yatırımların şehrin kalkınması açısından çok önemli olduğunu ve bu yatırımların devamını beklediklerini dile getirdi.
Daha sonra kürsüye gelen Bakan Pakdemirli Dede Korkut Diyarı, Türkmenler Diyarı Bayburt’a Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdim diyerek sözlerine başladı. Cumhurbaşkanı’nın Bayburt’a ayrı bir muhabbet beslediğini belirten Bakan Pakdemirli 18 ayda 61 ili ziyaret ettiğini, rekabetçi, örgütlenmiş ve sürdürebilir bir üretim anlayışının çok önemli olduğunu, Bayburt’a da bu modeli entegre etmek için geldiklerini söyledi. Çoruh nehriyle beslenen yayları ve ovalarıyla ünlü olan Bayburt’un bakanlığın çok önem verdiği bir şehir olduğunu ve çevre illerin gölgesinde kalmaması için Bayburt’a ayrı bir önem gösterdiklerini ifade eden Bakan Pakdemir’li sözlerine şöyle devam etti:

BAYBURT’LU ÇİFTÇİLERİMİZE 200 MİLYON LİRA DESTEK SAĞLADIK
“Bayburtlu çiftçilerimize son 17 yılda 200 milyon lira tarımsal destek sağladık. Bayburtlu gençlerin şehirden göç ettiğini üzülerek duyuyorum. Çiftçi yaşını gençleştirip göçü tersine çevirmek için projeleri destekliyoruz. Bu kapsamda Genç Çiftçiyi Destekleme Projesi ile 2016-2018 yılları arasında toplamda 340 projeye toplam 10.2 milyon lira destek verdik. ‘‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında, 2006-2019 yılları arasında, 19 adet projeye, 2,5 Milyon Lira hibe desteği ödedik. Ve böylelikle, Genç Çiftçi Destekleme Projesi ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarıyla, Bayburt’ta 450 kişiye istihdam oluşturduk. Ayrıca 1137 makine ikmal desteği ve 13 adet Bireysel Basınçlı Sulama Desteği olmak üzere verilen toplam Kırsal Kalkınma Desteği 7.6 milyon liraya ulaştı. DOKAP Projesi kapsamında 2015-2018 yılları arasında 45 ağıl-ahır yapımında hükümet olarak 5.1 milyon lira hibe desteği ödedik. Diğer yandan yem bitkileri desteğini artırdık ve Bayburt’a son 17 yılda 48 milyon lira yem bitkileri desteği sağladık  ve Bayburt’ta 261 hektar alanda mera ıslah çalışmasını tamamladık. Bayburt için önemli olan toplulaştırma konusunda 21.2 milyon lira kaynak kullanarak 355 bin dekar alanda toplulaştırma projesini tamamladık ve bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’de ilk olan Bayburt Meralarında Otlatma Projesi kapsamında 2500 suluk ve 41 adet gölgelik yaptık. Bu proje kapsamında önümüzdeki hafta ihalesi yapılacak olan 1000 suluğu daha Bayburt’a kazandıracağız. Çiftçilerimizin yeni teknolojik gelişmelere entegre olabilmesi için yeni 32 araçlık Ortak Tarım Makineleri Parkı Projesini hayata geçirdik.”

12 KÖYE 120 BİN ADET TARHUN FİDESİ DAĞITTIK
Anavatanı Sibirya olan tarhun konusunda Bayburtlu üreticilerin çok şevkli ve istekli olduğunu ve bundan memnun olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli Amerika ve Fransa gibi ülkelerin peşinden koştuğu tarhunun tam bir ihracat ürünü olduğu ve tarhun üretimin inşallah Bayburtlu üreticilerin yüzünü güldüreceğini ifade etti. 
DOKAP Projesi (Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı) kapsamında 12 köyde 120 bin adet tarhun fidesi dağıttıklarını dile getiren Pakdemirli tarhun üretiminin Bayburtlu üreticiler için ilerisinde önemli bir geçim kaynağı olabileceğini dile getirdi.
Nadas alanlarının azaltılması projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda nadas alanlarının yüzde 60 azaldığını, Çoruh Havzası projesi ile 24 köye sera ve tarımsal destek açısından teknik ekipman konusunda bir çok destek sağlandığını, 100 günde 200 Eğitim projesi kapsamında Bayburt’un mahalle ve köylerinde bakanlığın çalışmalarının anlatıldığını söyledi.
17 yılda verilen destek sonucunda bitkisel üretim değerinin 7 buçuk kat, hayvansal üretim değeri de 11 kat arttığını ifade etti.

BAYBURT’A ORMAN VE SU ALANINDA 1 MİLYAR 250 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILDI
Bayburt’a orman ve su alanında son 17 yılda 1 milyar 250 milyon liralık yatırım gerçekleşti. Bu yatırımlar neticesinde Bayburt’ta hizmete aldığımız içme suyu tesisi,12 sulama tesisi ve 42 taşkın koruma tesisi ve barajlar ile suyun geleceğine yatırım yaptık. Bu yatırımlarla birlikte yıllık 8,33 milyon metreküp içme suyu temin ediyoruz. 7 baraj inşa ederek, 72 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaştık. Hizmete aldığımız 12 adet sulama tesisi ile 73 bin dekar araziyi suyla buluşturduk. Böylece çiftçilerimize, 26,5 Milyon lira zirai gelir artışı sağladık. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 42 taşkın koruma tesisi inşa ettik. Böylece 41 yerleşim yeri ve 7.710 dekar araziyi de taşkınlardan koruduk. Demirözü Barajı’nın hizmete girmesiyle birlikte Bayburt bir ilke imza attı ve bir yılda iki ürün alma başarısı gösterdi.

6.2 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK
Tarım ve ormancılık alanında 206 bin dekar alanda çalışma yaparak 6.2 milyon fidanı toprakla buluşturduk.11 Kasım’da başlattığımız 11 milyon fidan ile  “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Bayburt’ta 120 bin fidan dikildi. Daha Yeşil Bir Türkiye İçin ağaçlandırma çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, 2020 yılında, 3.000 dekar alanda çalışma yapılarak, 350 bin adet fidanın toprakla buluşturulacağını ve 1 milyon adet fidan üretileceğini söyledi.
Orman köylerinde yaşayan 822 ailemize ORKÖY Kredisi kapsamında 10.5 milyon lira hibe desteği sağlandığını, 5000 köye 5000 Verim Getirici Orman projesi kapsamında Bayburt’ta 32 köyde 160 bin gelir getirici fidan dikimi yapıldığını belirtti.
Birinci Dünya Savaşında önemli bir yeri olan Kop Dağı’nı “Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı” ilan ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşa sunulması, tahminlerin hazırlanması için toplam 12 adet Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulduğunu ifade etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN BAYBURT SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE MÜJDE
Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katılan Bakan Pakdemirli sektör temsilcilerine bir takım müjdeler verdi. Bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihlerinde alınacağını duyuran Bakan Pakdemirli proje kapsamında koç/teke alımı ile ahır/ağıl yapımı için başvuruların bu tarihler arasında yapılabileceğini belirtti.
Küçük Aile İşletmelerine Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve yüzde 30 hibe oranının da yüzde 40’a çıkarıldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, Bayburt’ta 1 ile 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerinin maksimum seviyede destekleneceğini ifade ederek, “2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, “Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı”na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız” dedi. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca, bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız’’ diye konuştu.

Bakan Pakdemirli 2017 yılında Bayburt Belediyesi tarafından temeli atılan ve Türkiye’de ilk olan Bayburt Tarım Yerleşkesi’nin tahmini bedeli 40 milyon lira olduğunu ve canlı hayvan pazarı ile kesim alanının yakında hizmete gireceğini belirtti. 

“BAYBURT’TA SULANMAYAN ARAZİ BIRAKMAYACAĞIZ”
Bayburt’ta 10 yıl içerisinde toplulaştırma çalışmaları ile toplam tescil edilen alanın 510.000 dekara çıkarılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, Bayburt’ta ki sulama  projeleri hakkında şunları söyledi: ‘‘Yapımına başladığımız ve başlayacağımız barajlarımız ile sulama tesislerimizden olan Sarımeşe Barajı Sulama Tesisi, Üzengili Barajı, Hacıoğlu Barajı, Polatlı Barajı, Yelpınar Barajı, Ozansu Barajı, Taşocağı Göleti, Uluçayır Göleti ile; inşallah Bayburt’ta sulanmayan arazi bırakmayacağız.”
Bayburt Merkez Harmanözü Köyü Yerleşim Alanlarının Kale ve Yayla Dereleri Islahı 2. Kısımda çalışmaların devam ettiğini, ayrıca Merkez Soğukgöze Köyü Taşkın Koruma, Demirözü Kalecik Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazileri Taşkın Koruma işlerinin inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi.
Bayburtlu çiftçilerimizin tarlalarını tek seferde işleyebilmeleri ve maliyetlerini azaltabilmeleri maksadıyla yapılan toplulaştırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli, ‘‘Bayburt Merkez Demirözü Arazi Toplulaştırması (AT) ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (TİGH) Tamamlama Projesi ile 17 yerleşim yerine ait 91.610 dekar arazide tesviye çalışmaları ve 400 km toplulaştırma yolu yapacağız. Yatırım maliyeti 41 Milyon Lira olan işin çalışmalarına devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza daha iyi ve daha hızlı hizmet verebilmek maksadıyla Bakanlığımıza bağlı birimleri tek bir kampüste toplayacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı Bayburt İli Kampüs Alanının yatırım maliyeti 39 Milyon Lira olup, çalışmalar devam etmektedir’’ dedi.
Bakan Pakdemirli; “Yaylapınar köyünde, 1.000 dekar alanda Bal Ormanı kuracağız. Orman köylerinde yaşayan 32 ailemize, 1 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Bayburt’ta ekonomik potansiyeli yüksek olan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği için kolları sıvadık. 2020 yılında çalışmalarına başlayacağımız “1000 Köye 1000 Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi Projesi” kapsamında sizlerin talepleri doğrultusunda 10 köye kadar Bitki Bahçesi kurarak destek vereceğiz.” diye konuştu.


VATANDAŞIN SAĞLIĞI HERŞEYİN ÖNÜNDE GELİR
Hasat döneminde ithalata asla izin vermediğini belirten Bakan Pakdemirli gıdada kesinlikle sahtekarlığa izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Sizlerin alın teri ve emeği bizler için çok önemli. Emeklerinizi siyaset malzemesi yaptırmayacağım. Ayrıca, gıdalarda taklit ve tağşiş konusunda 2020 yılı, Bakanlığımızın atılım yılı olacak. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüze mevzuat çalışmaları ve gıda denetimleri konusunda gerekli tüm talimatları verdim. Özellikle taklit ve tağşiş laboratuvarlarının alt yapısının güçlendirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Son dönemde ciddi anlamda gündemimize aldığımız taklit ve tağşiş konusunda para cezalarının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşımın sağlığıyla oynayanların, ciddi ciddi canını yakacağım!’’


BALIKÇILIK FİLOMUZUN %78’İNİ DESTEKLEME KAPSAMINA ALDIK
Küçük ölçekli avcılık yapan balıkçılar tarafından proje için bakanlığa rekor sayılabilecek bir başvuru olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Bu yıl bakanlığımıza küçük ölçekli avcılık yapan balıkçılarımız tarafından 12 bin 269 rekor sayılabilecek müracaat yapıldı. Biz de balıkçılık filomuzun yüzde 78’ini destekleme kapsamına aldık. Bugün saat 18.00 itibarıyla, 2019 yılı için 13 milyon liralık destekleme ödemesini balıkçılarımızın hesaplarına yatıracağız. Verdiğimiz bu destek balıkçı kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Bakan Pakdemirli’nin konuşması sonrasında basın mensuplarına kapalı olarak devam eden toplantıda katılımcıların soruları cevaplandı. Toplantı sonrası Bayburt Üniversitesi Konuk Evi’nde düzenlenen yemeğin ardından Bakan Pakdemirli Erzurum’a hareket etti.

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri